Jak namíchat zelenou a kde ji využít

si rádi mícháte odstíny barev sami a nechcete v obchodech s barvami využít míchací centra, která vám připraví vámi zvolenou barvu podle vzorníku nebo vaši oblíbenou barvu, podívejte se na to, jak si můžete sami odstín barvy namíchat.

Poznejte barevný kruh

Při míchání určitého odstínu barvy vám pomůže barevný kruh. V jeho středu najdete základní neboli primární barvy, což je červená, modrá a žlutá, které nelze namíchat a musíte si je koupit. Můžete si je tónovat na světlejší či tmavší odstín. Kolem nich jsou v kruhu umístěny sekundární barvy oranžová, zelená a fialová, které vzniknou smícháním primárních barev. Mícháním primárních a sekundárních barev pak vznikají další a další požadované odstíny jednotlivých barev.

Sekundární zelená barva

Sekundární zelenou barvu získáte smícháním dvou primárních barev, tedy modré a žluté. Čím více přidáte žluté barvy, tím bude zelená barva světlejší. Čím více modré barvy přidáte, tím více tmavší a chladnější odstín zelené barvy dostanete.  Pokud do nějaké barvy přidáte trošku barvy, která na barevném kruhu leží přímo proti barvě, kterou chcete natónovat, utlumíte její jas, ale sytost barvy se nezmění.

Jak namíchat odstíny zelené barvy

Obecně platí, že není vhodné přidávat světlou barvu do tmavé, ale raději tmavou opatrně přimíchávat po malém množství do světlé a vždy ji důkladně promíchat. Pokud jakoukoli barvu zředíte bílou, tím jasnější, světlejší a méně sytý bude výsledný odstín. Správný poměr nejdříve odměřte v malém množství a vyzkoušejte na kusu papíru a pak se teprve pusťte do míchání velkého množství barvy.

Výmalba zelenou barvou

V kuchyni a koupelně zvolte jasnější odstíny zelené, v barvě mentolu, máty či s nádechem do žluté. Zelená je vhodná barva do kuchyně, kde navíc podpoří chuť k jídlu. V místnostech, kde odpočíváte a relaxujete volte tlumenější odstíny zelené.

Jasně zelená barva s nádechem přírody

Jasně zelená barva zapadne do moderního, tradičního i rustikálního stylu. Do jasně zelené laďte doplňky a větší část interiéru ponechte spíše v neutrálních a přírodních barvách, jako je dřevo, bílá, šedá, béžová, hnědá a černá barva.

Zelené dekorace a doplňky

Pokud vás láká zelená jako barva do obýváku, do větších prostor můžete dát i jasně zelenou sedačku doplněnou neutrálními odstíny dek, plédů a polštářků. Sytě zelenou barvu použijte spíše jen na drobnější doplňky a dekorace. V zelené barvě můžete mít třeba i koberce, závěsy, lampičky, nádobí či kuchyňské spotřebiče.

ubrusy_do_chalupy_kanafas

Svěží kombinace zelené se žlutou či oranžovou

Částečně zelený interiér můžete kombinovat se svěžími doplňky ve žluté či oranžové barvě. Pokud zvolíte vhodné odstíny, pěkně vypadá i zelená s modrou. Může to bát i tyrkysová barva. Vyvarujte se ale kombinací příliš výrazných barev, jako je zelená a červená. Inspirovat vás může i naše psychologie barev.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *