zahradní domek

Výhody a nevýhody dřevostaveb na zahradu

Zahradní domek je ta nejkrásnější varianta hobby přístřešků pro váš pozemek. Perfektně ho sladíte jak s rodinným domkem, tak se zbytkem přírody okolo. Snadno se staví, je bytelný a ekologický. Navíc se v něm dá i přespávat a trávit volný čas. Jaké jsou výhody a nevýhody dřevostaveb na zahradu oproti plechu a plastu?

Dřevostavbu na zahradu si zvládnete postavit sami

Dřevostavbu na zahradu pořídíte ve dvou základních typech – klasický zahradní domek a dřevěný domek s panelovou konstrukcí. Zatímco u prvních k sobě spojujete desky postupně jednu k druhé, u panelového typu spojíte jen větší panely. Tak jako tak, smontování zahradního domku zvládnete během chvilky.   

Údržba je snadná

O dřevostavbu na zahradě se musíte starat. Kromě správného nátěru je potřeba dbát i na ochranu proti vlhku a biotickým škůdcům. Ač se to zpočátku může zdát jako práce navíc, vlastně to není nic těžkého. Navíc – opečovávaná stavba vás odmění tou nejlepší službou. A tak se údržba zahradního domku stane vaším dalším hobby. 

Nemusíte žádat o stavební povolení

Zahradní domek ze dřeva nepotřebuje velké základy. Proto se hodí na menší zahrádky nebo do zahrádkářských kolonií. A samozřejmě také tam, kde byste nezískali povolení pro stavbu zahradní chatky. Pokud zahradní domek nepřesáhne plochu 25 m², o stavební povolení se totiž vůbec žádat nemusí.

Zahradní domek ze dřeva

Dřevostavba je ekologická a stylová

Pokud vám není naše planeta lhostejná a rádi byste žili ekologičtěji, dřevostavba je tou správnou volbou. Je to přírodní materiál s velice malými emisemi při těžbě, zpracování i přepravě. Při stavbě vzniká minimum stavebního odpadu, většina z něj se přitom dá využít jako palivo. Nemluvě o tom, jak krásně zapadne do vaší zahrádky, aniž by narušil celkový dojem, jako je tomu u nevzhledného plechu nebo laciného plastu.

Můžete v ní přespat 

Dřevostavbu na zahradu můžete využívat nejen jako místo k odkládání nářadí a skladování všeho potřebného. Kdekdo si v nich udělá své malé království, ve kterém čas od času přespává. Zahradní domek není problém vytopit například topným panelem nebo elektrickým přímotopem. A tak se v něm budete cítit dobře i v chladnějším ročním období.

Nevýhody zahradních domků ze dřeva 

  • Údržba. Je sice snadná, ale nelze ji zanedbávat. Oproti tomu o plechový a plastový zahradní dům se starat vůbec nemusíte.
  • Vyšší cena. Malé dřevěné domky pořídíte okolo 20 tisíc korun. Plechový je levnější zhruba o polovinu a plastový ještě víc. 
  • Těžší materiál. Plastový domek se staví snáz, jelikož materiál skoro nic neváží.

Musíte vytvořit základy. Ač nejsou bůhvíjak veliké, většinou je pro zahradní domek ze dřeva potřeba vybetonovat pasy nebo vyrobit do roviny patky, na které domek posadíte. U plechu a plastu stačí jen podklad z betonu nebo dlažby, případně se domek nechá dát jen na trávu.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *