Jak vymalovat kuchyň. Rady a tipy

Kuchyň je jednou z nejdůležitějších místností, která vyžaduje praktické a funkční vybavení, ale i správně zvolené barvy, které v ní využijete.

Jednotlivé barvy mají účinky na lidskou psychiku. Inspirovat se můžete i uměním Feng Shui, které vám pomůže s celkovým zařízením vaší kuchyně. Tu lze stylizovat do hřejivé rustikální podoby, nebo třeba do oblíbeného minimalistického vzhledu či skandinávského stylu. Komorní prostředí kuchyně utváří přírodní materiály a teplé barvy.

Do kuchyně zvolte teplé odstíny barev

Bílá barva sice nic nezkazí, ale barevný odstín se do kuchyně hodí mnohem více. Z barevného spektra zvolte teplé a optimistické odstíny pro kuchyň i jídelnu či jídelní kout. U teplých odstínů byl prokázán pozitivní účinek na trávení a vychutnávání pokrmů. Patří sem třena i barva zelená. Konkrétní tón vybrané barvy volte vždy s ohledem na vybavení, které nesmí malba přebíjet sytostí. Pokud máte nenápadný a světlý nábytek, můžete volit sytější tóny barev.

Tip: Tvrdá voda může být problém, proč ji změkčovat a jak vzniká

Barvy vhodné do kuchyně

Jak vymalovat kuchyň

Vyzkoušejte efekt střídání různých tónů jedné barvy, anebo zkuste kontrast s bílou barvou. Například dvě stěny vedle sebe vymalujte sytě oranžovou a dvě protilehlé pastelovou jemnou oranžovou. Nebo bíle vymalujete jednu stěnu a zbylé tři pak vymalujte vámi zvolenou barvou. Za zcela univerzální kuchyňskou barvu se považuje žlutá, která je velmi pozitivní a hodí se prakticky téměř ke všemu.

Barvy, které do kuchyně nepatří

Mimo barev, které se v kuchyni osvědčí, se najdou i takové, které jsou sice pěkné na pohled, ale po nějaké době strávené v kuchyni se tam začnete cítit nepříjemně. Na fialovou, tmavě hnědou, šedou a černou barvu v kuchyni raději zapomeňte. Rozhodnete-li se vymalovat svou kuchyň, vždy pamatujte na jednu důležitou zásadu. V případě malých místností používejte opatrně syté a výrazné odstíny barev. Ty by totiž již tak dost stísněný prostor mohly ještě více opticky zmenšit.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

1 komentář u „Jak vymalovat kuchyň. Rady a tipy

    Lenka

    (1.11.2018 - 8:29)

    A pro nás, kteří chceme obklady – máte nějaké rady? Koukali jsme na kuchyňské obklady a nějaké bychom určitě vybrali. Každopádně budeme rádi za jakékoli vychytávky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *