Jaká má být výška umyvadla

Rekonstruujete byt anebo si zařizujete vše od základu? Zkuste co nejlépe rozmístit jednotlivé zařizovací předměty a snažte se dodržet příslušné normy. Prozradíme vám, do jaké výšky se dává umyvadlo a jak vysoko ho umístit pro děti nebo třeba invalidy.

Vezměte v úvahu důležité faktory

Při výběru umyvadla je důležité zohlednit prostor a vzít v úvahu výšku osob. Ať už si zvolíte jakoukoliv výšku umyvadla, naměřte si vzdálenost montážních otvorů od hrany umyvadla, prohlédněte, zda je hrana umyvadla po celém obvodu stejně vysoká a nezapomeňte zohlednit i skutečnost, že se výška podlahy po vybetonování a položení dlažby bude o pár cm vyšší.

Standardní výška umyvadla

Standardní výška horní hrany umyvadla je 85 cm od země. Doporučená výška nástěnné baterie je 115 cm od podlahy, odpadu s průměrem 4 cm umyvadla 53 cm a připojovacích ventilků s roztečí 10 cm je 58 cm od podlahy. Stejně jako výška kuchyňské linky nemusí tato výška vyhovovat každému, proto berte ohled i na ostatní uvedené faktory. Můžete se pro inspiraci třeba podívat do koupelnového studia.

Uvedené rozměry pouze orientační. Nejde o žádnou pevně stanovenou normu. Vzhledem k tomu, že budete danou místnost využívat vy, máte i konečné slovo.

Výška umyvadla na desku

Pokud chcete mít umyvadlo na desce nebo ho osadíte jako součást koupelnové skříňky, vezměte v potaz také rozměry těchto zařizovacích předmětů. Koupelnovou skříňku i speciální desku pod umyvadlo připevněte do takové výšky, aby umístění umyvadla skutečně odpovídalo představám. Desku bude nutné osadit třeba do výšky 70 cm, takže myslete na tento rozdíl.

Výška umyvadla na WC

Montážní výška umyvadla na WC obvykle bývá stejná jako v koupelně. Jako umyvadlo na toaletu můžete zvolit menší rozměr nebo i rohovou variantu a ušetřit tak cenné místo v malé místnosti. Stejné rady se vám mohou hodit i u velmi malé koupelny.

Výška umyvadla pro děti

Pokud neplánujete svým dětem zařídit vlastní koupelnu, výšku umyvadla raději přizpůsobte svým potřebám a dětem pořiďte stupínek nebo stabilní protiskluzovou stoličku. Brzy totiž vyrostou. Při osazování zařizovacích předmětů ve školce je třeba zohlednit věk dětí, které budou umyvadla využívat. Pro děti do 12 let by měla být výška umyvadla asi 50 cm.

Výška umyvadla pro invalidy

Tělesně postižení lidé by měli mít v ideálním případě k dispozici vlastní umyvadlo, které je přizpůsobeno jejich konkrétnímu handicapu. Vozíčkář potřebuje jiný typ umyvadla než člověk o berlích. Společným faktorem je fakt, že musí mít umyvadlo kolem sebe dostatek volného prostoru. Umyvadla pro invalidy bývají zavěšena na zeď, aby se pod ně dalo zajet s vozíkem. Kombinují se s invalidními madly. Přední část bývá často kvůli dosažitelnosti baterie vybraná. Výška horní hrany invalidního umyvadla by měla být umístěna 80 cm od podlahy.

Často kladené dotazy

Jaká je standardní výška umyvadla?

Běžná výška umyvadla od země činí 85 centimetrů.

Jaká je výška umyvadla pro děti?

Pokud jde o prostor pro děti do 12 let, výška umyvadla by měla činit zhruba 50 centimetrů.

Jaká by měla být výška umyvadla pro invalidy?

Tělesně postižení lidé by měli mít horní hranu umyvadla 80 centimetrů od podlahy.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *