Malé koupelny

Jak na malou koupelnu

Pokud svůj dům či byt zrovna projektujete a vymýšlíte, můžete si na koupelnu i s toaletou vyhradit dostatek místa. Pokud jde ale o rekonstrukci zejména ve starším bytě, musíte si velmi často vystačit s dost omezeným prostorem. Koupelny v panelovém domě mnohdy mívají přibližně 4 m2, někdy i méně, toalety pak maximálně 1,5 m2. Volte kombinaci světlých materiálů s leskem a zrcadla, která odráží světlo. Odrazové plochy zvětší opticky prostor. Na stěny a podlahu dejte velkoformátové obklady v jedné barvě. Pruhům a mozaice se raději vyhněte. Zvolit můžete přírodní světlý kámen, dřevo i sklo, které koupelně dodají punc luxusu a elegance.

Sprchový kout na míru

Prostor je třeba efektivně a co nejlépe využít. Koupelna má působit nepřeplácaně, vzdušně a otevřeně. Určitě v malém prostoru zvolte místo vany sprchový kout. Běžná velikost vany má rozměr 160 x 70 cm, ale sprchový kout můžete přizpůsobit na míru. Pro hodně malé prostory jsou ideální zejména rohové nebo podélné tvary sprchových koutů. Nové trendy přináší řešení sprchových koutů bez vaničky, které najdete pod názvem walk-in. Dobře vypadají, jsou snazší na údržbu a hlavně jsou zcela bezbariérové. Sprchový kout stojí přímo na podlaze, kde jsou odtoky s podlahovými žlaby. Při výběru žlabů dbejte na kvalitní materiál a rychlost průtoku. Zde volte nejméně 60 litrů za minutu. Zamezíte tak nechtěnému úniku vody.

Tip: Stará pračka jako nová, stačí pořádně vyčistit

Dostatek místa kolem umyvadla

Dostatek místa kolem umyvadla je klíčový. Přizpůsobte proto i umyvadlo malé místnosti. Do menší koupelny kvůli vzdušnosti zvolte samostatné umyvadlo bez jakéhokoliv úložného prostoru. Umístěte umyvadlo tak, aby bylo v souladu s dalším zařízením. Jeho vzdálenost od sprchového koutu nebo vaší toalety musí být alespoň 20 cm. Je ale lepší ponechat prostor větší, pokud to velikost koupelny dovolí. Větší rozestupy dobře působí a umožní i lepší pohyb v rámci koupelny.

Umyvadlo do malé koupelny

Závěsné WC a úspora prostoru

Vždy volte úsporná řešení. Je-li součástí vaší koupelny také WC, doporučuje se minimální prostor na umístění toalety 80 x 120 cm. Pro úsporu místa zvolte Slim variantu zabudovaných WC systémů. Předstěnové instalační systémy Slim ušetří až 5 cm. Slim systém je hluboký jen 8,4 cm, ale klasické předstěnové systémy mají hloubku 12,5 cm. Připočtěte také celou nosnou konstrukci a krycí vrstvu. Pokud bude toaleta umístěna poblíž sprchy, rozestup mezi nimi volte alespoň 20 cm. Od okraje mísy ke dveřím má být vzdálenost alespoň 30 cm. Od topení pak nejméně 50 cm.

Rozmístění úložných prostorů

Nábytek do malé koupelny nedávejte příliš hamatný a tmavý. Zvolte lehký, jednoduchý, světlý a elegantní nábytek, který vaši koupelnu opticky zvětší. I v malé koupelně může být dostatek úložných prostor. Co nedáte do šířky, dejte na výšku. Poličky a skřínky vrstvěte nad sebou a vedle sebe, jak vám prostot dovolí. Využijte prostor nad toaletou, umyvadlem i dveřmi, i když obyčejně zůstává volný ve větších prostorách. V malých koupelnách je to praktické využití prostoru.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *