Jak opravit zip, aby fungoval jako nový

Zip se nám většinou rozbije v tu nejméně vhodnou chvíli. Příčina rozbitého zipu může být různá. Někdy může chybět zub, ukončení nebo jezdec. Může být špatně promazaný nebo nevhodně ohýbaný. Zkuste zip nejprve opravit, než ho vyměníte.  

Promažte nepojízdný zip grafitem

Pokud zip drhne, naneste na něj trochu grafitu, který jej uvolní. Tužky s označením hrubosti 2 obsahují přírodní mastek. Přejeďte přes zip tužkou a zuby se promastí. Zakývejte jezdcem sem a tam, až se po zubech zipu bude hladce pohybovat.

Na nepojízdný zip použijte mýdlo nebo gel na praní

Zkuste nanést na zip kapku mýdla nebo gelu na praní. Do malé misky si odlijte trochu gelu a do jiné misky vodu. Namočte vatovou tyčinku do gelu, pak do vody a vatovou tyčinkou opakovaně přejeďte zuby na zipu. Pak zkuste pohnout jezdcem.

Oprava rozevřených zubů zipu

Pokud máte stále nacpanou tašku, nebo malé kalhoty, působením tlaku za zip se jeho zuby mohou rozevřít. Pokud se zuby zipu u tašky, kalhot či bot rozjíždějí, může to být známka toho, že je vám tento kousek malý, nebo potřebujete větší zavazadlo.

Odstraňte ze zipu usazeniny

Pokud se v rozevřených zubech zipu nahromadí usazeniny, zip se právně nezavírá. V malé misce rozmíchejte trochu gelu na praní s vodou. Kartáčkem nebo hadrem očistěte zuby zipu. Pak podržte zip pod tekoucí vodou a znovu jej hadříkem přejeďte. Osušte zip a zkuste ho zapnout a rozepnout.

Narovnejte ohnuté zoubky zipu

Prohlédněte zoubky zipu. Pokud je některý z nich vychýlený a trčí ven, kleštěmi ho opatrně narovnejte a v případě potřeby postup zopakujte.

Opravte rozjíždějící se zip

Kleštěmi opatrně vytáhněte horní zarážky zipu. Vyjměte jezdec ze zipu a zkontrolujte ho ze strany. Pokud nejsou rozestupy na jezdci stejné, pak zuby na zipu do sebe správně nezapadnou a zip se rozjíždí. Můžete jezdec zcela vyměnit, nebo jej přivřít kleštěmi. Velikost jezdce je označena na zadní straně. Pokud tam velikost není, změřte jej. 5 mm jezdec má velikost 5. Vhodný jezdec koupíte v galanterii.

Výměna jezdce

Najděte stranu zipu ukončenou čtvercovou zarážkou a vsuňte jezdec na zip. Pokud je to nutné, roztáhněte ho kleštěmi. Zakývejte jezdcem, stáhněte jej do spodní části zipu a zkuste zip zapnout. Pak jezdec znovu správně sevřete. Umístěte zarážky nad první řadu zubů, upevněte je na zip a několikrát přimáčkněte.

Co dělat, když zipu chybí spodní zuby

Pokud zipu chybí zuby, zip se rozjíždí. Přesuňte jezdec na spodní stranu zipu. Nakloňte ho a pomocí plochého šroubováku nasuňte zuby do jezdce. Zakývejte jezdcem a stáhněte jej tak, aby se zapnul. Ujistěte se, že zuby do sebe zapadají. Jeďte jezdcem až k vrcholu, nasaďte zarážku a jezdec stáhněte dolů, aby nevypadl.

Výměna háčku na spodní straně zipu

Obraťte oblečení naruby a najděte háček na spodní straně, kde překrývá zip. Zip dole vypárejte a nasaďte novou spodní zarážku. Obraťte oblečení nalíc a zatlačte zarážku do zipu pomocí kleští nad starou zarážkou. Překryjete část s chybějícími zuby. Kleštěmi zarážku zmáčkněte. Spodní zarážka zipu se opět měří v milimetrech, jako jezdec. Pomocí šicího stroje nebo ručně přišijte zpět zip.

Jak na opravu zipu brčkem

Odstřihněte z brčka malou část o délce 1 cm. Brčko podélně rozstřihněte, abyste získali proužek plastu a přeložte napůl. Podlepte ho oboustranně lepicí páskou nebo si připravte lepidlo. Proužek nalepte na dolní část zipu a přimáčkněte kleštěmi. Můžete plast z brčka i natavit. Jezdec navlékněte a zapněte.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *