Jak opravit žaluzie svépomocí?

Vnitřní horizontální žaluzie se častým používáním a neopatrným zacházením mohou snadno poškodit. Pokud už žaluzie nejsou v záruce, můžete si je opravit i svépomocí. Podívejte se, jak opravit žaluzie, nebo třeba jen vyměnit přetržený ovládací řetízek.

Pokud se vám poškodilo ovládání vnitřních žaluzií nebo se přetrhlo silonové lanko, dokážete si jej opravit i sami. Vždy je dobré mát schovanou technickou dokumentaci. Každý typ žaluzií má jiné konstrukční řešení a podklady budete potřebovat pro zvolení způsobu demontáže.

Na co si dát pozor

Veškeré úkony provádějte opatrně, s maximální pečlivostí a vyhněte se hrubému zacházení. Neopatrným a neodborným zásahem můžete funkčnost žaluzií zhoršit. U závažnějších problémů asi budete muset zavolat servisního technika, který vám poskytne odborný servis a eventuálně zajistí výměnu jednotlivých poškozených lamel.

Jak na demontáž žaluzií

Nejprve musíte žaluzie demontovat. V zasklívací liště najdete napínací kolíky pro napnutí silonového lanka. Ty velmi opatrně vytáhněte a pak odstraňte boční kryty profilu nacházející se v horní části. Tlakem nebo za pomoci šroubováku jdou snadno odcvaknout. Lamely ve stažené poloze nejprve zvedněte nahoru a přidržte si je rukou u horního profilu. Pak odšroubujte vruty, které připevňují žaluzie k okennímu rámu. Pak žaluzie vyjměte a proti samovolnému roztažení stáhněte provázkem. Po opravě proveďte montáž v opačném pořadí.

Výměna přetrženého řetízku

Přetržený ovládací řetízek vyměníte snadno. V horním profilu systému žaluzií vytáhněte základovou desku, kterou je třeba vytáhnout. V desce profilu je ozubené kolečko, ve kterém je vložen řetízek. Z desky vyndejte ozubené kolečko a pak řetízek vyvlečte. Nakonec vraťte kolečko zpátky do lišty a do převodového systému si navlečte nový řetízek a spojkou jej spojte z vnější strany žaluzií.

Výměna silonového vedení

Vytahané nebo prasklé silonové lanko, které drží lamely v patřičné vzdálenosti od skleněné výplně okna, je třeba vyměnit za zcela propnuté a správně nastavené. Podívejte se, jak je lanko v žaluziích vedeno. Obvykle je zajištěno kolíčkem, který je třeba vytáhnout. Odstraňte starý silon a nový navlečte směrem odspodu, protáhněte jej všemi lamelami a plastovou základovou deskou. Pak lanko dobře propněte a zajistěte kolíčkem.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *