Podzimní truhlíky pro oživení vašich oken

Na podzim do svých truhlíků zvolte kombinace stálezelených rostlin se sezónními rostlinami, okrasnými plody a bobulemi. Podzimní teplé barvy v truhlících na oknech rozjasní vaši náladu.

Osazení a zdobení podzimních truhlíků není složité a efekt je opravdu úžasný. Rozjasníte tváře kolemjdoucích i během pochmurných podzimních dní zahalených do mlhy a deště. Krásnou výzdobu ve vašich oknech si zvládnete vytvořit i sami. Okenní truhlík plný zeminy je velmi těžký, proto je nezapomeňte na vašem okenním parapetu dobře zajistit proti pádu.

Než začneme sázet

Než naplníme truhlík zeminou, je třeba na dno umístit vhodnou drenáž. Správné odvodnění je klíčem k úspěchu při pěstování rostlin v truhlících. Vnější laťkový truhlík vám umožní plynulé odtékání přebytečné vody. Někdy je třeba vyvrtat do dna několik otvorů. výborné jsou samozavlažovací truhlíky a nádoby s knoty.

Tip: Bezpečnostní zámek – poradíme vám s výběrem

Podzimní truhlíky

Podzimně laděné truhlíky vyžadují správný výběr rostlin. Snadno s nimi dosáhnete vašeho vytouženého efektu. Obvykle vám v rámci rostlin nejlepší službu udělají elegantní, různě žíhané listy stálezelených rostlin, které lze pak vhodně zkombinovat s pestrými barvami drobných plodů, vřesů či chryzantém. Doplnit do nich lze šišky, kaštany, dýně, větvičky jeřabin i šípků a barevné listy podzimu.

Ladění barev

Barvy listů rostlin určených k výzdobě podzimních okenních truhlíků slaďte s fasádou, dveřmi, vraty, okny roletami i průčelím domu. Výzdoba výrazně ovlivní celkový vzhled jakékoliv budovy. Na podzim volíme do truhlíků rostliny vysoce odolné chladným teplotám. Měly by ustát sucho, průvan, rychlé a časté kolísání denních a nočních teplot, popřípadě i první mrazíky.

Jaké zvolit rostliny

Můžete zvolit aukubu, latinsky Aucuba japonica, v kombinaci s lilkem, latinsky Solanum capsicastrum a pro zvýšení konečného efektu přidejte převislý břečťan, latinsky Hedera helix. Ten existuje v mnoha barevných variantách a jeho listy na šlahounech volně visící z truhlíků každý truhlík oživí. Lilek kompozici rozjasní díky okrasným plodům, které během dozrávání mění barvu od zelené, žluté, až po karmínově červenou. Plody dozrávají postupně, takže vaše truhlíky budou hrát všemi barvami.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *