Bezpečnostní zámek – poradíme vám s výběrem

Chaty a chalupy se často stávají terčem nezvaných návštěvníků. Zabezpečit je třeba zahradní domky, byty i domy. Podívejme se, jakým zámkem ochránit dveře.

Základem je mít bezpečnostní zámek i bezpečnostní dveře. Jen dostatečně bytelné a odolné dveře pak spolehlivě ochrání spolu s bezpečnostním zámkem naše bydlení. Zámky dělíme do čtyř bezpečnostních kategorií. Ta čtvrtá třída je nejvyšší a nejbezpečnější. Pokud máme dveře, kde stačí vyměnit vložku a zámek, můžeme si rovnou vybrat zámek. Do bezpečnostních dveří se montují vložky odolné vůči otevření pomocí odvrtání, metodě bumping, planžetovému systému a mnoha dalším.

Tip: Jak správně vrtat do obkladaček?

Než koupíme zámek

Zjistěte si nejdříve, zda máte pravé, či levé dveře. Zjistíme to velmi snadno. Stoupneme si ke dveřím ze strany, na které jsou panty vidět. Pravé dveře pak mají panty vpravo a zámek vlevo. U levých dveří je to přesně opačně. Dále je třeba znát rozteč, neboli vzdálenost mezi středem kliky a středem otvoru pro cylindrickou vložku. Tato vložka může být oboustranná, jednostranná nebo také knoflíková. Správný rozměr určíme tak, že si nejprve změříme tloušťku dveří a vybereme si k ní odpovídající rozměry vložky.

Co je třeba zaměřit

Změřte si vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub cylindrické vložky a mezi vnější hranou kování z vnější strany dveří. Dále si ještě změřte vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub cylindrické vložky a mezi vnější hranou kování z vnitřní strany dveří. Právě spojením rozměrů získáte požadovanou velikost cylindrické vložky, například 29 a 35 mm. Velikost se má rovnat nebo být větší než je tloušťka dveří včetně kování. Cylindrická vložka nemá přesahovat kování o více než 3 mm na každé straně dveří.

Bezpečnostní zámek

U bezpečnostního zámku je bezpečnostní karta, bez které vám zámečník neudělá kopii klíče. Při ztrátě nebo krádeži klíče musíme vložku co nejdříve vyměnit či překódovat, což je o dost levnější. Zámečník do těla stávající vložky nainstaluje nová vnitřní stavítka. Dveře nepůjdou odemknout původním klíčem, ale pouze novým, který zámečník vytvoří.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *