Jak správně vrtat do obkladaček?

Pokud se rozhodnete cokoliv rekonstruovat nebo doplňovat zařizovacími prvky, zřejmě se nevyhnete ani vrtání do kachliček. Je ale třeba vědět, jak to lze provádět, aby nám všechny neopadaly a další nám nepopraskaly. Vrtat musíme třeba pro elektroinstalace, vyústění vodovodních trubek ke kohoutkům a připojení odpadů. Řekneme si, jak v obkládačkách a dlažbě vytvořit příslušné otvory. Vrtání do obkládaček a dlažby bude s pomůckami a kouskem zručnosti poměrně snadné.

Než začneme vrtat

může jít například o situaci, kdy je třeba vyvrtat otvor pro elektroinstalační krabici nebo třeba na potřebnou vodoinstalaci. Pro tuto situaci si můžeme vybrat hned z několika způsobů, jak to udělat. Nejdříve si potřebný otvor musíme pečlivě zaměřit a zakreslit daný otvor na příslušné místo, kde jej potřebujeme. Pak k tomu použijeme vrták, vykružovací korunky nebo si můžeme tento otvor naříznout úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem. Následně pak odštípneme kleštěmi daný prostor do námi požadovaného tvaru.

Tip: Příprava podlahy před položením nového povrchu

Jak vyvrtat otvor

Pak můžeme přistoupit k samotnému vrtání. V ploše dlaždice si v první řadě vyvrtáme velmi malý otvor pomocí vrtáku přímo do zdiva. Pro vrtání se nám bude hodit zejména elektrická ruční vrtačka s regulací otáček. Na námi pečlivě zaměřeném, zakresleném a zvoleném místě obkládačky nejprve velmi opatrně narušíme povrch důlčíkem nebo kaleným hřebíkem. To nám velmi pomůže k tomu, aby se nám vrták nesmekal. Na druhé straně můžeme místo přelepit lepicí páskou a následně si pak tužkou vyznačit místo vrtu. Pak už snadno vrtáme přímo přes tuto pásku.

Použijte vrták pro bezpříklepové vrtání

Nejvhodnější je použít vrták přímo určený pro bezpříklepové vrtání, který je u hrotu označen žlutou barvou. Tento vidiový vrták s plátkem slinutého karbidu musí být nabroušen do ostrého hrotu. Během samotného vrtání je nutné vypnout si příklep a následně pak vrtat s nejmenšími možnými otáčkami. Pokud obkládačka není ještě přilepena ke stěně, v tomto případě si ji podložte při vrtání vhodným špalíkem tak, aby vrták během vrtání nevyštípl část zadní stěny obkladačky. V momentě, kdy se špička vrtáku objeví na druhé straně, tak tuto obkládačku otočte a následně vrtejte ze zadní strany.

Speciální situace

Pro slinutou dlažbu použijte tvrdší vrták na sklo nebo diamantový vrták pro extrémně tvrdou kamennou dlažbu a keramické výrobky. Pokud potřebujete vyvrtat větší otvory, použijte speciální vykružovací vrták s diamantovým břitem. Další možností je vyvrtat jeden otvor malým vrtákem a zvětšit jej na potřebný rozměr pilkou. Obvod potřebného otvoru můžeme také postupně odvrtat menším vrtákem pomocí více vrtů, které pak propojíme sekáčkem. Také lze vytvořit otvor větším množstvím malých otvorů, které se proříznou drátem na sklo nebo se propojí jemným sekáčem. Během vrtání odstraňujte průběžně prach z otvoru, aby se vrták nezahlcoval a nezahříval. Pro vyčištění a dobroušení otvoru využijte příslušný nástavec na přímou brusku.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *