Příprava podlahy před položením nového povrchu

Ještě než začnete pokládat na vaši zem dřevěnou, laminátovou nebo  jinou podlahu či novou dlažbu, řádně připravte její podklad. Podlaha musí být souvislá, pevná a zejména dokonale rovná. Při rekonstrukcích starších podlah je často nutné jej nejprve vyrovnat. Nejvhodnější způsob se odvíjí od  konstrukce, která je ukryta pod stávající podlahou. Betonovou konstrukci stropu můžete vylít nově betonem. U dřevěných stropů je vhodnější vyrovnávat podlahy suchou cestou.

Vyrovnávání podlahy suchou cestou

Takzvané vyrovnání podlahy suchou cestou se provádí podsypem pomocí lehkého keramického kameniva Liapor. Tyto malé, ale zároveň velmi pevné kuličky asi spíše znáte pod názvem Keramzit. Pro tyto vyrovnávací podsypy vaší podlahy použijte kuličky s průměrem 1 až 4 mm. Takto zhutnělou vrstvu Liaporu pak zakrýváme podlahovými deskami. Můžete vybírat například ze značek Rigips, Cetris, OSB či KNAUF.

Tip: Volba dřevěné nebo laminátové podlahy

Realizace suché podlahy

Během prací není nutné zařazovat technologické přestávky a podlaha se stává pochozí ihned po jejím dokončení. Podsyp pomocí Liaporu ve vaší podlaze dokonale vyrovná veškeré nerovnosti podkladu. Materiál je velmi vhodný jako výplň nepravidelných prostor, pro zvýšení tepelně izolačních vlastností podlahy a má výrazný kročejový útlum. Umožňuje snadné a bezpečné uložení rozvodů topení i elektroinstalací. Má velmi nízkou plošnou hmotnost a nijak nezatěžuje nosné konstrukce stavby. Hodí se pro střešní nástavby bytových domů a předností je jednoduchá a velmi rychlá realizace i montáž.

podl 1

Vyrovnání podlahy mokrou cestou

Pomocí betonové směsi lze vyrovnat podlahu vylitím betonem nebo směsmi na jeho bázi. Technologie sice přináší trochu zdržení v podobě technologické přestávky pro vytvrdnutí betonu a k tomu i riziko prasklin, používá se ale přesto stále více. Pokud chcete mít opravdu práci rychle za sebou a betonovou podlahu brzy suchou, může být pochozí už za 24 hodin. K tomu použijte materiál Liapor v podobě lehkého keramického betonu Liapor Mix. Vyhnete se riziku prasklin, zajistíte mnohem lepší tepelnou izolaci a snížíte zatížení nosné konstrukce.

Příprava směsi

Suchou směs pouze smícháte dle návodu s vodou a nanášíte jako běžnou betonovou podlahu. Upravte si ji v průběhu vždy klasickým způsobem, tedy pomocí stahovacích latí a zednickým hladítkem do vámi požadované výšky. Při tomto způsobu tvoření podlahy není třeba vytvářet dilatační spáry. Velmi lehký beton totiž nepraská a snadno se spojí s okolním materiálem. Podlaha je pochozí po 24 hodinách a celková doba pro vysychání je řádově týden, dle počasí přesněji 5 až 7 dnů.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *