Dřevěná podlaha

Volba dřevěné nebo laminátové podlahy

Dřevěné podlahy vytváří v prostoru útulnou a hřejivou atmosféru. Jsou pěkné na pohled a příjemné na dotek. Zároveň jsou výborným zvukovým i tepelným izolantem. V moderních interiérech jsou v současné době často dřevěné podlahy nahrazovány laminátovými podlahami. Ty představují levnější alternativu a od přírodního dřeva jsou často k nerozeznání.

Přednosti dřevěné podlahy

Podlahy z přírodního dřeva jsou opravdu nádherné, originální a jedinečné. Dekor v podobě letokruhů, kreseb i odchylek růstu je dokonalý. Dřevěné podlahy mají velmi dlouhou životnost a o něco vyšší počáteční výdaje se určitě vyplatí. Chůze po dřevěné podlaze je mnohem tišší a pod laminátové podlahy se proto dávají tlumící podkladové vrstvy, přesto je dřevo při pohlcování zvuku mnohem lepší. Dřevěné podlahy také zvyšují cenu interiéru a přidají nemovitosti hodnotu na realitním trhu. Jsou nadčasové a materiál nestárne. Dají se obrousit, znovu nalakovat, napustit a nabarvit pro zcela jiný vzhled.

Tip: Jak vyčistit koberec?

 

Přednosti laminátové podlahy

Laminátová podlaha je měkčí a skládá se z několika vrstev. Akustická podložka je měkká a pružná, proto je chůze, dětské lezení nebo sezení na podlaze příjemné a pohodlné. Velmi věrohodně imituje přírodní materiál dřeva za dostupnou cenu. Cena laminátové podlahy i instalace je levnější než instalace podlahy dřevěné. Laminátové podlahy jsou odolnější, vyrábí se z lisovaného dřeva, a proto jsou odolné proti poškrábání, vlhkosti i dlouholetému dennímu opotřebení. Snadno se udržují a čistí přípravky na čištění podlah, nevyžadují další vrchní nátěry či povrchové úpravy. Nehrozí také vyblednutých skvrn od slunce.

Laminátová podlaha

Slabiny dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou dražší včetně instalace, jedná
se ale o investici, která se vyplácí. Za méně běžné či exotické dřeviny si připlatíte. Podle ochránců životního prostředí, přestože je dřevo obnovitelný zdroj, jsou ekologičtější variantou třeba bambusové podlahy. Dřevěné podlahy jsou náchylnější na poškrábání, mechanické poškození, každodenního opotřebení a vznik poškození vlhkostí. Lze ale takto dodat dřevěné podlaze vzhled vintage stylu.

Slabiny laminátové podlahy

Zakoupit levnější variantu laminátových podlah se nevyplácí. Některé méně kvalitní podlahy vypadají dost uměle a nemají s přirozeným vzhledem dřeva moc společného. Oprava laminátové podlahy je komplikovaná. Laminátová podlaha připomíná spíše mozaiku a její jednotlivé kusy do sebe přesně zapadají. Poškozená část se sice vyměnit dá, ale trefit se přesně do původního odstínu a vzhledu podlahy je těžké.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *