Zateplení půdy. Víte, jak zateplit podkroví?

Nedostatečně nebo nevhodně zateplenou střechou vám může unikat až čtvrtina tepla. V době rostoucích cen energií je dobré hledat možnosti, jak a kde ušetřit, třeba i zateplení střechy.

Proč zateplit půdu, podkroví a střechu

Máte zateplená okna a fasády, a přesto se snížení nákladů na vytápění moc neprojevilo? Je to proto, že teplý vzduch stoupá vzhůru, na půdu či do podkroví a uniká stropem a střechou. Izolací těchto prostor zabráníte úniku teplého vzduchuzimě a zamezíte jejich přehřívání v létě.

Tepelná izolace střechy je dlouhodobá investice. Přinese vám úspory nákladů na vytápění i chlazení klimatizacií. Při vhodné přípravě však zvládnete zateplit půdu za víkend i sami. Při dodatečném zateplení podkroví původní výplň, která je stlačená, mokrá nebo plesnivá ihned zlikvidujte.

zateplení_střechy_PR

Druhy izolací na půdu a do podkroví

 • kamenná neboli čedičová izolace
 • skelná izolace
 • desková izolace z polyisokyanurátu

Skelná vata

Pro zateplení krovu svépomocí doporučujeme skelnou vatu. Její transport a instalace je nejsnazší. Tepelně a zvukově izolační materiál je ze skleněných vláken, které řadíme mezi minerální vaty. Sklo je upraveno pro zvýšení pružnosti a snížení lámavosti přidáním hliníku do taveniny nebo obalením vláken do vinylacetátových disperzí. Vlákno odolá při požáru vysokým teplotám až do 550 °C. Vlákna se dělí a stlačeným vzduchem nafoukávají do požadované tloušťky, lisují do pásu a řežou na desky.

Hodí se na tepelně a zvukově izolační konstrukce, nezatížené izolace pro zabudování do konstrukcí zavěšených podhledů, k izolaci dutin a na nepochozí stropní konstrukce. Patří k nejpoužívanějším v rámci izolací půdy, podkroví či střech.

Čedičová vlna neboli kamenná vata

Pokud upřednostňujete nízkou cenu, zvolte kamennou izolaci. Kamenná vlna či čedičová vata omezí tepelné mosty. Základem kamenné minerální vlny je čedič, gabro či diabas. Přísadou je vysokopecní struska, vápenec či speciální brikety. V kopulové peci koks při spalování dosáhne 1 400 až 1 500 °C.

Čedič se taví na tekutou lávu stékající na rozvlákňovací kotouč otáčející se rychlostí několika tisíc otáček za minutu. Kotouč rozstřikuje taveninu, mění ji na vlákna ochlazovaná vzduchem a sbíraná v usazovací komoře v podobě koberce vlny či minerální plsti. V průběhu tvorby vláken je přidáváno pojivo a hydrofobizační prostředky. Na lince se stlačováním a proplétáním vláken tvoří pásy.

Pěnový polyizokyanurát PIR

PIR je tepelně izolační prvek pro izolaci plochých střech. Deska z pěnového polyizokyanurátu má oboustrannou krycí vrstvu z černého hliníku. Hodí se pro zatížené konstrukce s minimální nasákavostí a vysokou tvrdostí.

Pozvěte si statika

Ještě než začnete, zjistěte si, zda nemůžete získat dotace na zateplení. Pak oslovte statika, který posoudí, zda je třeba zpevnit krov, který nese váhu střešní krytiny i ostatních vrstev a celoplošné zateplení je pro něj další zátěž.

Doporučení pro bezpečnou práci

 • chraňte se rukavicemi, respirační rouškou a brýlemi
 • mějte oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi proti uvolňovaným drobným vláknům
 • nestůjte na trámech, při ztrátě rovnováhy, můžete prorazit strop
 • použijte překližku či pár pevných desek jako stojací plochu, která překlene alespoň 3 trámy
 • osvětlete si tmavé kouty pomocí přenosných svítilen na baterie

Rošt pro zateplení půdy a pokládka izolace

Pro ukotvení izolace si vyrobte rošt z lehkých dřevěných latí nebo hliníkových profilů a připevněte je na trámy do tvaru mřížky.

Jak umístit izolaci

 • izolace mezi a pod krokve
 • mezikrokevní a nadkrokevní izolace

Samotná mezikrokevní izolace je však z hlediska energeticky úsporného zateplení nedostačující.

Jak zateplit střechu krok za krokem

Izolaci nařežte podle pravítka či lišty větším nožem nebo speciálním nožem na minerální vatu a pásy umístěte do polí roštu. Velikost dílů musí být o něco větší než okénka mřížky, abyste dosáhli maximálního utěsnění. Pokládat začněte odspodu nahoru, díly se opřou o sebe a nebudou sklouzávat. Doporučená tloušťka izolace podkroví a střechy by měla být minimálně 300 mm.

Dokončení zateplení parotěsnou fólií

Izolaci potáhněte parozábranou, abyste zamezili průniku vlhkosti z interiéru. Parotěsná folie se umísťuje ve vnitřní části skladby izolace podkroví a musí být maximálně utěsněná. Dávejte pozor na protržení a používejte speciální lepicí pásky nebo lepidla. Ve spojích ji překrývejte alespoň 10 cm.

Utěsnění náchylných míst

 • střešní prostupy
 • okenní otvory
 • potrubí
 • komíny a kouřovody

Při zateplení staré střechy doporučujeme v těchto místech mezery vycpat drobnými odřezky izolace a parozábranu zdvojit. Veškeré šrouby a kotvicí prvky nakonec přetáhněte vrstvou pásky.

Jak zateplit podkroví a nezasáhnout do střechy

Můžete izolovat strop na půdě a provést zateplení podlahy podlahu půdy a položit čedičovou nebo skelnou izolaci. Podlaha ale nebude pochozí. Pro obytné místnosti zkombinujte minerální vatu a polystyren. Zateplení střechy polystyrenem se nedoporučuje. Je méně odolný proti požáru, ale pro podlahy a stropy se perfektně hodí. Je levný, lehký, nezatěžuje konstrukci a snadno se s ním pracuje.

Před pokládkou izolace položte parozábranu. Přesahy 10 cm dělejte mezi pásy i u stěn nad podlahou. Pro efektivní zateplení musíte dosáhnout tloušťky izolace minimálně 140 mm. Pro zatěžovanou podlahu vytvořte pevnou vrchní část v podobě zpevněné konstrukce a OSB desky

Stříkaná izolace PUR pěnou

Stříkaná izolace se provádí polyuretanovou pěnou neboli PUR pěnou. Jde o olejovitou tekutinu, která ihned po aplikaci začne zvětšovat svůj objem a mění se na objemnou pěnu. Dokonale vyplní všechny prostory včetně spár i nerovností. Přilne ke všem povrchům a hodí se pro zateplení rodinných domů i firemních prostor. Existují různé typy PUR pěny, vždy pro izolaci jiných prostor.

Proč použít PUR pěnu a jaké jsou její výhody

 • Minimalizuje tepelné ztráty
 • Působí současně jako zvuková izolace
 • Působí současně jako hydroizolace
 • Rychle a snadno se aplikuje
 • Je zdravotně nezávadná
 • Má dlouhou životnost

Často kladené otázky

V čem je PUR pěna lepší než klasická minerální vata?

PUR pěna na rozdíl od minerální vaty zabrání úniku vzduchu. Navíc časem nesesedá a neztrácí kvalitu svých vlastností. Při správné instalaci pěna nemění tvar a vydrží po celou dobu životnosti budovy.

Lze PUR pěnu aplikovat svépomocí?

Aplikace PUR pěny není náročná, přesto se doporučuje specializovaná firma. Odborník určí vhodný typ pěny a správnou aplikací zajistí, aby PUR pěna plnila co nejlépe a nejdéle svoji funkci.

Jak dlouho trvá aplikace PUR pěny?

Aplikace stříkané izolace je velmi rychlá, specializovaná firma vám ji v rodinném domě nastříká během jednoho dne, záleží samozřejmě na velikosti plochy a síle nástřiku.

Mohou se v pěnové izolaci zabydlet hlodavci jako ve vatě nebo celulóze?

V PUR pěně se neusazují hlodavci, protože neobsahuje žádné stopy potravin a vytváří fyzickou i zápachovou bariéru.

Je nutné nejprve krov přeizolovat, nebo se dá PUR pěna aplikovat mezi krov?

Záleží vždy na požadavcích pro energetickou náročnost stavby. Většinou se při izolaci krov přeizoluje, aby se zamezilo vzniku tepelných mostů.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *