Jak vytvořit stín

Je tady léto, kupodivu soustavně neleje jako loni a vy jste zaskočeni účinky intenzivního letního slunce při rutinní grilovačce. Druhý den jste červení jak raci, máte zaděláno na melanom a po vašem černosrstém pudlovi zbyla na zahradním trávníku jen jeho doutnající silueta. Postupně odeznívají symptomy úpalu a v mysli se vám rodí plán, jak si příště celé martýrium ušetřit, aniž byste odpískali zbytek grilovací sezóny. Řešení je nasnadě – vytvořit si na zahrádce kvalitní stín. Ale jak na to? Zvolit slunečník, markýzu, nebo rovnou zainvestovat do pěkné pergoly? V tomto článku bychom vám chtěli pomoci zvolit to nejvhodnější řešení.

Jak začít?

Na začátku byste si měli položit pár zásadních otázek. Promyslete si na jedné straně jaké máte finanční možnosti a kolik peněz jste ochotni do tohoto podniku investovat. Dále je důležité jak velký stín vlastně chcete vytvořit, což se odvíjí od dispozic zahrady a od počtu lidí, kteří k vám obvykle přicházejí se na grilování najíst s lacinou lahví bílého. Některá řešení jsou také náročnější na údržbu a pokud se vám díky náročnému zaměstnání nedostává času, je třeba zohlednit i toto kritérium.

Slunečníky

Snad nejjednodušším řešením je slunečník. Je však třeba, aby takový slunečník byl dostetečně velký. Z těch větších u prodejců najdete například čtvercové slunečníky (300 x 300cm), mnohoúhelníkové slunečníky (průměr 300 – 350cm). Věnujte však zvýšenou pozornost materiálu a zpracování stínícího textilu. Doporučujeme zaměřit se na ty, které jsou ze stoprocentního akrylu, popřípadě z polyesteru. Zde platí, že čím vyšší gramáž, tím lépe, ale rozhodně bychom nedoporučovali, abyste zakupovali slunečníky s gramáží textilu pod 250g. Uvažte i jaká povrchová úprava deštníku je pro vás nejvhodnější. Na výběr totiž dostanete povrchy protiplísňové, nešpinivé, či s UV filtrem.

Markýzy

Dobrým řešením, které je nenáročné na údržbu je markýza. Proti slunečníkům je však vesměs několikrát finančně nákladnější. Otázkou také je, zda prostor, který chcete zastínit bezprostředně navazuje na stěnu domu, na kterou je markýzu možné upevnit. Markýza zastíní velký prostor (např. běžných 400 x 300cm), ovšem je třeba dbát na kvalitu materiálu, ze kterého je konstrukce vyrobena, neboť bude vystavena měnícímu se počasí po celý rok. Hliníkové slitiny s ocelovou výstuží jsou každopádně dobrou volbou. Důležité také je, aby markýza měla nastavitelný úhel sklonu, nejlépe až do 45°. Vesměs mívá tkanina povrchovou protiplísňovou úpravu, což je právě u markýz velmi důležité, avšak je dobré si to u konkrétního výrobku ověřit u prodejce. Pokud jste se rozhodli pro markýzu musíte ještě zvolit, zda dáte přednost markýze s ruční klikou, nebo elektromotorem. To opět záleží jen na finančních možnostech a vaší lenosti.

Pergola

Pergola se samonosnou konstrukcí je skvělým řešením, pokud chcete stín vytvořit například na terase. Jedná se však asi o nejnákladnější způsob, jak si pořídit kvalitní stín, i když velmi záleží na typu a kvalitě pergoly, pro kterou se rozhodnete. Ceny se pohybují od 5 000 Kč u menších pergol s jednoduchou ocelovou konstrukcí a polyesterovou “střechou”, až po 70 000 Kč u designových modelů se střechou z lexanu s mimořádnými izolačními vlastnostmi a bezúdržbové konstrukce z eloxovaného hliníku. Pergolu lze také postavit svépomocí, materiál je možné objednat od specializovaného prodejce (tzv. stavebnice) nebo od místní pily nebo truhlárny.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *