Okenní truhlíky na podzim – Tipy a inspirace

Muškáty za vašimi okny s nástupem podzimu pozvolna hynou a vy se jako každoročně chystáte obsah truhlíků vysypat na kompost a truhlíky uklidit do sklepa. V tomto článku bychom vás rádi přesvědčili, abyste odstranění truhlíků odložili a oddali se podzimní estetice a nakombinovali do truhlíku nějaké stálezelené rostliny a nějaké ty okrasné plody, či nějaké vhodné předměty.

Proč?

V první řadě jde samozřejmě o to, řádně svojí výzdobou oken vytočit sousedy, kteří vám před pěti lety odmítli zapůjčit křovinořez a jejichž maloměšťáctví předčí snad jen to vaše. A nyní vážně. Cílem v tomto sportovním odvětví je vyzdobit i v poněkud dekadentním období roku, jakým podzim bezesporu je, okna vašeho bytu či domu tak, aby vám to dělalo radost, aby to byla v jistém smyslu právě vaše okna, abyste se ve vašem příbytku cítili útulněji a zabydleněji a tím i bezpečněji. Právě tento řekněme terapeutický účinek, který má sílu zamezit úzkostným stavům a podzimním depresím, by měl být vaším cílem. Abyste ho ale dosáhli, je třeba, aby se dílo podařilo.

 

Jak?

V našem článku, vzhledem k nedostatku prostoru, předpokládáme, že již s truhlíky nějakou zkušenost máte a tak nepojednáváme taková témata jako například “správné zajišťění truhlíků proti pádu” a “správné odvodnění truhlíků”.

Jaké rostliny obecně?

Ptáte se jaké rostliny do takového podzimního truhlíku vybrat? Obecně v první řadě vybírejte rostliny co nejodolnější, které se vyrovnají s výkyvy teplot, ranními mrazíky i suchem. Co se týče barevnosti, nejlépe působí, pokud je truhlík co nejbarevnější a ladí tak s barevnou paletou podzimní přírody. Na co byste ale měli při volbě barev dbát je barevný odstín fasády domu, neboť nesprávné barevné aranžmá truhlíků může mít za výsledek, že budou působit jako pěst na oko a za umělecký dojem budou od pomyslné poroty padat velmi nízké známky.

Tipy

Nechceme podceňovat vaši kreativitu a k něčemu vás navádět, ale rádi bychom v tomto odstavci pouze vyjmenovali několik dobře známých rostlin a plodů, jejichž kombinací dosáhnete za současného vynaložení minima finančních prostředků a úsilí skvělých výsledků. Doporučujeme dát šanci například vřesům, levanduli, břečťanu, okrasné kapustě, hvězdnici či okrasnému lilku a koneckonců čemukoliv, co se vám bude líbit a co vám pro daný účel odsouhlasí pracovníci vašeho oblíbeného zahradnictví. Předměty, kterými pak truhlík dozdobíte, mohou být například šišky, klasy kukuřice, dýně, barevné listí dubu, javoru či platanu, větev jeřábu i s plody, svazek větviček šípku, ale třeba i starý malířský štětec, nebo barevná lucernička z obchoďáku.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *