Jak na sterilizaci sklenic a víček pro zavařování

S přibývajícím množstvím sezónního ovoce, které často nezvládáme ihned zkonzumovat, nás to čím dál častěji vede k jeho konzervaci. Na zavařování v troubě či myčce jsme si už zvykli. Důležitá je však vždy důsledná sterilizace víček a lahví. Jak připravit zavařovací sklenice i víčka, aby se nám potraviny nezačaly kazit?

Proč je sterilizace sklenic i víček tak důležitá

Potraviny, jako je ovoce, zelenina, maso či houby, zavařujeme proto, aby nám dlouho vydržely a mohli jsme je konzumovat třeba i v zimě. Pro dlouhodobou výdrž potravin při zavařování okurek nebo zavařování hub a dalších pokrmů má sterilizace zcela zásadní význam. Během sterilizace odstraníme veškeré bakterie ve sklenicích i na víčcích, které by mohly kontaminovat potraviny. Pokud je nesterilizujeme, začne se potravina brzy kazit a zplesniví. Zavařovací sklenice, těsnění a víčka musí být při zavařování dobře umytá, čistá, suchá a musí skvěle těsnit.

Jak připravit sklenice a víčka na zavařování

Samotný proces sterilizace je snadný a rychlý. Než se pustíte do sterilizace, nové či použité sklenice i víčka nejprve důkladně omyjte. Odstraňte viditelné nečistoty a saponátem je odmastěte. Sklenice dobře omyjte zejména v místech kolem závitu a uzávěru, kde se nečistoty udržují nejčastěji. Nezapomínejte na gumová těsnění a vnitřní prostor víček, kde se bakterie často množí a podporují vznik plísní.

Sterilizace sklenic v myčce

Zavařovací sklenice a víčka budou z myčky na nádobí čisté, když je tam necháte dobře vyschnout. Nedávejte do myčky žádné jiné nádobí a vložte do ní jen umyté zavařovací sklenice a víčka. Po jejich umytí v myčce je ale ještě nutná sterilizace vařící vodou v hrnci nebo v troubě. Myčky nedosahují teplot požadovaných k zahubení všech bakterií a mikrobů.

Sterilizace sklenic a víček v hrnci

Jakmile máte zavařovací sklenice a víčka vyčištěné, můžete se pustit do samotné sterilizace. Můžete provést sterilizaci zavařovacích sklenic v hrnci. Napusťte hluboký hrnec vodou a postavte do něj zavařovací sklenice dnem vzhůru. Do hrnce vložte i omytá víčka. Na sporáku vodu přiveďte k varu a vařte 10 až 15 minut. Vysoká teplota zničí všechny bakterie. Pak opatrně sklenice vytáhněte a nechte vysušit. Neutírejte je ale utěrkou. Ovoce, zeleninu a další pokrmy plňte do teplých zavařovacích sklenic.

Sterilizace sklenic v troubě

Sterilizace zavařovacích sklenic v troubě má velkou výhodu. Po vytažení z trouby jsou suché a připravené k plnění. Pokud je sterilizujete ve vodě, musíte sklenice nejprve osušit. Utíráním a saháním do vnitřního prostoru sklenic je ale můžeme opětovně kontaminovat. Použití trouby je sterilnější řešení. Do hlubokého plechu napusťte 2 cm vody a položte do ní zavařovací sklenice i s víčky. Nastavte teplotu 100 °C a sterilizujte 10 minut. Po vytažení sklenic z trouby je můžete ihned plnit. Vyzkoušejte zavařování v troubě a v mikrovlnce.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *