Tipy na úklid podle Marie Kondo

Zázračná technika uklízení podle Marie Kondo už obletěla snad celý svět. Uklidí vám nejen v bytě, ale také ve vaší mysli. Prostor, ve kterém žijeme, ovlivňuje naši psychiku. Vsaďte na minimalistický styl a neskladujte zbytečnosti. Nebude muset uklízet denně a efektivita se dostaví. Vzdušný prostor vám dovolí se nadechnout.

Světoznámá úklidová konzultantka Marie Kondo napsala knihu Zázračný úklid. Ráda uklízela a hledala cesty, jak uklízení zjednodušit. Dnes učí lidi, jak správně uklízet a věci uspořádat. Základem je minimalismus a efektivita. Prostor k bydlení je nutné zbavit nepoužívaných věcí, všemu určit místo a úsporně skládat oblečení.

Úklid podle Marie Kondo

Vezměte všechny věci, které jste nakoupili a dostali a zahoďte sentiment i nostalgii. Všechny stejné věci na různých místech dejte na hromadu. Sukně, pak šaty, svetry, boty, časopisy, knihy i kosmetiku. Vše, co vás už nezajímá, nepoužíváte to, je nefunkční a rozbité, vyhoďte. Funkční věci rozdejte nebo věnujte charitě.

Jak třídit a už nikdy nic nehledat

Vybírejte pomocí intuice a pocitu. Každou věc vezměte postupně do ruky a zaměřte se na to, zda z ní máte radost a cítíte spokojenost. Pokud máte nepříjemné nebo žádné pocity, hned se jí zbavte. Všemu, co zbude, najděte přesné místo. Jen tak zvládnete danou věc vždy rychle uklidit a už nikdy nic nebudete hledat.

Uklízejte do krabic a boxů

Používejte praktické úložné boxy, přihrádky a krabice. Stejné věci dejte na stejné místo do stejné krabice. Používejte raději plastové průhledné krabice s víkem, do kterých vidíte, aniž byste museli při hledání každou z nich otevírat. Usnadní vám to orientaci a ušetří čas. Víko zabezpečí, že se na uložené věci nebude prášit.

Třiďte podle velikosti a tématu

Knihy mějte v jedné knihovně, oblečení ve skříni a nářadí v krabici. Různorodé věci a drobnosti ukliďte podle velikosti. Malé, střední a velké věci vždy u sebe. Nemějte věci jen pro vzpomínky. Mnoho z nich přináší bolest. Jako suvenýr z dovolené si přivezte věc, kterou budete používat. Sponku do vlasů nebo struhadlo na parmazán.

Oblečení ukládejte vertikálně

Díky tomuto uložení se rychleji obléknete. Marie Kondo má vlastní skládací techniku. Zbavte se vytahování triček ze spodní části hromady a neustále bortění pracně naskládaných komínků. Jednotlivé věci na svém místě udrží různé přihrádky, organizmy, pořadače a krabice, které u oblečení mohou být tentokrát bez víka.

Zbavte se zbytečných papírů

V elektronické době neskladujte všechny dokumenty, časopisy a účtenky. Vše se dá dohledat na internetu. Uložte jen úřední dokumenty, osvědčení a účty, které potřebujete ze zákona. Něco můžete naskenovat. Fotky ponechte na úložném disku a vytiskněte pár vybraných. Hodně knih a receptů je v elektronické podobě.

Kuchyň uspořádejte podle četnosti používání a preferencí

Co nejčastěji používáte, nechte po ruce. Třeba varnou konvici a odšťavňovač. Zbavte se 20 talířů a 50 hrnků stejné velikosti. Snižte vše na množství, které v týdnu opravdu využijete. Techniku uklízení KonMari aplikujte v životě. Nenakupujte zbytečnosti a z výletů si vozte vzpomínky místo lapačů prachu. Pokud nevíte, jak prostor zútulnit a zharmonizovat, zkuste třeba styl zvaný feng shui.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *