Barva do kuchyně – jak ji vybrat

Jedním z důležitých prvků v návrhu každé místnosti je barva stěn. Týká se barev, tónů a odstínů, které mohou ovlivnit naši náladu, pohodu i pracovní výkon. Totéž platí i pro kuchyň, kde vaříme a jíme. Jak zvolit správný odstín a jak je kombinovat?

Určitě se zamyslete nad tím, zda je vhodná do kuchyně bílá, která je dost fádní, a na které bude brzy vidět špína a nečistota. Rozhodnutí jak vymalovat kuchyň, by si měly promyslet hlavně ženy, které přece jen budou trávit ve své kuchyni asi nejvíce času.

Jakou barvou vymalovat kuchyň

Chuť k jídlu podporuje žlutá a červená barva. Světle žlutá prostor opticky zvětší, červená jej zvýrazní, ale naopak i zmenší. Velmi aktivní a dynamická je i oranžováSvětlé odstíny modré působí lehce a vzdušně a umí prostor opticky zvětšit. Zelené odstíny uklidňují. Velmi oblíbená je hráškově zelená. Modrá i zelená v tlumených tónech se hodí do zón odpočinku. K výrazně barevnému nábytku volte tlumenější a světlejší odstíny, nebo neutrální barvy, jako je bílá nebo světle šedá.

Sektorové kuchyně_PR

Omyvatelná barva do kuchyně

Všechny stěny by měly být v kuchyni omyvatelné. Pro dosažení odolného a omyvatelného povrchu je vhodné napustit podklad penetračním podkladem a po vyschnutí použít 2 vrstvy omyvatelného nátěru. Zkuste kombinaci Primalex Hloubková penetrace a Primalex Procolor 2, který je ve velké škále odstínů barev.

Barva na obklady do kuchyně

Při volbě obkladu do kuchyně volte stejné barvy, jak bylo popsáno v odstavci jak vymalovat kuchyň. Na stěnách v kuchyni by neměla být fialová barva, černá, tmavě hnědá a šedá, které se nehodí k příjemné konzumaci jídla. Pokud máte kuchyň obloženou dřevem, zkuste třeba profesionální barvy na dřevěné obložení OSMO. Volte barvy z přírodních surovin, ekologické a zdravotně nezávadné pro lidi i zvířata. Povrch dřevěného obkladu bude dýchat, zamezíte sesychání a bobtnání dřeva, praskání a odlupování. Dřevěný obklad ochrání i před UV zářením.

Vhodné barvy do kuchyně

U disperzní barvy volte ty s nízkým podílem vápenné barvy, ať snížíte riziko vzniku plísní. Hlinkové barvy jsou vysoce prodyšné, ale ne moc odolné otěru ani vodě. Latexové nátěry jsou vhodné na plochy, které se rychleji špiní a jsou omyvatelné vlhkým hadrem. Akrylátové barvy jsou prodyšné a odolné, ale nevhodné do vlhkých kuchyní a na stěny se sanační omítkou. Vinylové barvy jsou sice dražší, ale jejich spotřeba na m² je menší. Jsou prodyšné, odolné proti vodě a omyvatelné. Bio barvy jsou ekologické, ředitelné vodou, na bázi přírodní pryskyřice a paropropustné. Speciální barvy pak použijte pro povrchy z betonu a sádrokartonu.

Barvy do kuchyně podle feng shui

Základem jsou zemité odstíny, barvy prvku země, od smetanové, banánové, kakaové, kurkumové, skořicové, okrové až po světle hnědou. Dále barvy ohně, jako odstíny cihlové nebo tlumené oranžové, pro aktivaci trávení. Energii dodá žlutá. Zelenou můžete doplnit živými rostlinami. Tady je trocha inspirace pro malování kuchyně.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *