Malování interiéru.

Rady a tipy pro vymalování interiérů

Pokud se právě chystáte malovat a přemýšlíte, zda je nutné nejdřív před malováním oškrábat a penetrovat zeď, zkuste jednoduchou radu. Řekneme si i v jakých případech je penetrace vhodná. Poradíme také, jak vypočítat potřebné množství barvy, které na malování spotřebujete. Podíváme se i na to, jak nejlépe zabránit šmouhám na zdi.

Kdy oškrábat zeď a kdy penetrovat

Nezbytnost škrábání ověříme, když namočíme váleček do vody a pak s ním několikrát přejedeme po stěně. Pokud se původní nátěr na váleček nalepí, naprosto jednoznačně musíme všechny staré malby důkladně oškrábat. Poté za pomocí penetrace sjednotíme plošnou savost podkladu. Zpevní se tak i různorodé povrchy a zvýší přilnavost pro další nátěry. Nezbytná je také při malování nových ploch, které nebyly ještě natřené. Velmi pomáhají při natírání spravovaných podkladů po štukování, různých opravách, tmelení, oškrábaných plochách a na starý sprašující nátěr.

Tip: Jak opravit praskliny ve zdi

Výpočet množství barvy na malování

Pokud opravdu nevíte, kolik budete potřebovat barvy na vaši místnost, zkuste výpočet. Potřebné množství barvy vypočtete z celkové výměry natírané plochy a údajů takzvané průměrné vydatnosti. Ty bývají uvedeny na obalu nebo technickém listu u každé barvy. Potřebujete tedy vědět, kolik metrů plochy lze vymalovat 1 litrem konkrétní barvy. Myslete na jednoduché pravidlo: „Čím hrubší povrch natíráte, tím větší množství barvy budete potřebovat.“ Proto se musíte řídit spodní doporučenou hranicí dané vydatnosti. Na omítky, které mají zrnitost 2,5 mm je třeba vyšší vydatnost i o 2m2/l barvy menší než jako u hladkého povrchu, třeba sádrokartonu. Natřete o 2 metry plochy méně, než u zcela hladké omítky.

Malování interiéru a penetrace.

Zabraňte šmouhám na zdi

Pokud se obáváte vzniku nevzhledných barevných fleků na zdi, obzvlášť při malování výraznější barvou, šmouhám na zdi zabráníte, budete-li dodržovat pár zásad. Optimální je samozřejmě zeď nejprve důkladně napenetrovat. Zvolená penetrace se musí důkladně do podkladu vsáknout. Na povrchu nesmí vzniknout žádný lesklý film. Ty nejnovější minerální omítky nebo vyspravené oblasti musí být nejprve vyzrálé alespoň po dobu 4 týdnů. Během malování si udržujte neustále dostatečně mokrý váleček, poctivě jej namáčejte a otřete o podložku, ať vám neteče barvy, a pak používanou barvu roztírejte rovnoměrně celým obvodem válečku.

Barvy interiéru na rok 2017

Každý rok s sebou nese i nové barevné trendy pro dekorace a bytové doplňky, vhodné do interiéru. Teplo slunce vnese žlutá barva s pozitivním vlivem na náladu. Pastelově růžová není jen pro malé princezny, vytvoří úžasný kontrast s moderními materiály. Do pracovny se hodí minerální tmavá šedá barva, která podpoří kreativitu prostoru i vaší práce. Zelenou barvu v zemitém odstínu až olivové barvy použijte pro teplý pocit z prostoru. Kombinovat ji můžete také s nestárnoucí béžovou barvou. Odstín petrolejové a námořnické modré je důkazem toho, že tmavé odstíny mohou být v interiéru útulné. Přináší eleganci luxus i soukromí. Náš tip: Co takhle ji dát na strop v ložnici?

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

1 komentář u „Rady a tipy pro vymalování interiérů

    Valča

    (8.3.2020 - 13:42)

    My bydlíme v bytě už několik let, tak to už chtělo nějakou pořádnou změnu. Měli jsme bílé zdi, které mi připadaly takové obyčejné. Mně ani manželovi se do malování bytu nechtělo, tak jsme to raději přenechali malířům. Dokonce nám i poradili, jaké odstíny se nám do bytu budou hodit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *