Přechodové lišty, profily a hrany schodů pro podlahy

Přechodové lišty a hrany schodů je třeba vybírat podle typu podlahy, vašeho vkusu a funkce, kterou mají lišty mít. Ukončení hrany každého schodu musí splňovat estetické požadavky, pomalé opotřebení, dlouhou životnost a velkou bezpečnost. Soklové a přechodové podlahové profily umí vytvořit bezbariérové prostředí v bytě i v domě. Pokud máte doma schody, schodové profily, nebo přesněji schodové hrany nemusí být nutně v odstínu vámi použité podlahy. Někdy je totiž mnohem lepší, když vidíte, kde přesně schod končí a začíná další. Navíc to umocňuje atraktivní vzhled vašeho interiéru. Pro lepší viditelnost je lze opatřit svítícími LED proužky.

Rohový profil L

Rohový profil L slouží k překrytí schodové hrany, ať už je vyrobena z jakéhokoliv materiálu. Musí plnit i protiskluzovou funkci. Liší se rozměry a povrchovou úpravou. Výběr rozměrů je široký, od hrany 20 x 10 mm klidně až po 65 x 42 mm. Důležitý je způsob upevnění, protože tento bezpečnostní prvek musí odolat zvýšené zátěži. Nejčastěji se používá samolepící profil, který po odstranění krycí pásky snadno přilepíte na očištěný a odmaštěný povrch. Samolepící profily drží pevně na místě, můžeme ale zvolit i pevnější spojení profilu se šrouby. Vyžaduje ale vyvrtání děr, zasazení hmoždinek a přišroubování.

Tip: Volba dřevěné nebo laminátové podlahy

Profil tvaru F

Zvýšené protiskluzové funkce docílíme profilem s vlepeným protiskluzným páskem v gumovém nebo smirkovém provedení. Vlepený pásek zakryje hlavičky šroubů a zlepší vzhled schodové hrany. Zvolit lze i profily tvaru F, kam se podlahová krytina zasouvá, a k podkladu se připevňují šrouby. Sedí pevně a zajistí dilataci podlahy v závislosti na teplotě. V nabídce jsou v mnoha provedeních lišících se rozměry pro různé druhy podlahových krytin, počínaje tenkým 3 mm vinylem nebo linem až po 20 mm širokou, masivní dřevěnou podlahu.

Decentní lišty pro vinylové podlahy

Posledním hitem je jednoznačně vinyl. Nepřeberné množství druhů, jednoduchost pokládky a mnoho zajímavých a efektních provedení přechodových lišt a schodových hran. Přechodové profily jsou výrazným interiérovým prvkem, slouží k překrytí spoje dvou stejných nebo různých podlahových krytin, mají funkci překrytí nutné dilatační spáry u podlahových krytin pokládaných na větší ploše. Při výběru přechodového profilu je rozhodující zejména to, jaký výškový rozdíl podlah je nutné překonat. I když není podlaha v rovině, rozdíl výšek do 20 mm není problém.

Jaký vybrat profil lišty

Přechodové profily jsou v mnoha šířkách, úzké i široké, které se dají použít místo prahů a učinit tak byt či dům bezbariérovým. Dalším kritériem pro výběr je povrchová úprava. Můžeme zvolit hliníkové profily potažené fólií v imitací dřeva, kterým říkáme kašírované, nebo třeba s povrchovou úpravou eloxováním v několika kovových odstínech. Tato úprava je vysoce populární stejně jako přechodové profily z nerezové oceli. Přechodový profil je vysoce designovým, interiérovým doplňkem zatraktivňujícím útulný domov.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *