Samočistící fasáda jako hudba budoucnosti

Asi málokdy vidíme domy s tmavou fasádou. Většinou lidé volí klasickou světlou fasádu. V domech s tmavou fasádou bývá v létě mnohem větší teplo, ale světlé odstíny se zase snadno ušpiní. Zaprášená a znečistěná barva fasády porostlá mechem a mikroorganismy se dává do pořádku špatně. Přichází čas začít s využitím moderních technologií. Je na čase zkusit fasády, které se samy čistí.

Základem je správná barva

Pokud se chcete zbavit špíny, nelze denně umývat fasádu. Existují totiž nové samočisticí fasádní barvy, které tuhle velmi nepříjemnou situaci hravě vyřeší za vás. Špínu smývá déšť, popřípadě si pomůžete proudem vody pod vysokým tlakem. Zde totiž ani nehrozí riziko poškození. Nejlepší zpráva je, že se tyto samočistící fasády dají využít prakticky kdekoliv. Můžete je nanášet na minerální, sanační, akrylátové i silikátové omítky, cihlové zdivo, přírodní kámen nebo kabřinec.

Tip: Jak opravit praskliny ve zdi

Samočisticí fasádní barvy

Samočisticí fasádní povrchy jsou výsledkem dlouhodobých výzkumů nanotechnologií. Tyto nano vychytávky se poslední dobou opravdu objevují všude. Vědci se naučili pracovat s jednotlivými atomy a díky nim vytváří látky s netradičními vlastnostmi, kterými jsou i čisticí schopnosti. Inspirací pro tento samočisticí proces byla sama příroda. Pokud znáte lotos, který se podobá českému leknínu a daří se mu ve stojatých vodách, jste na stopě. Tento symbol čistoty sice vyrůstá z bahna, přesto zůstává neustále průzračně čistý. Proces čištění, je dnes známý jako efekt lotosového květu.

fas

Efekt lotosového květu

Povrch lotosu je celý pokrytý malými hrbolky a ty jsou tak malé, že se mezi ně nedostane ani špína či voda. Nečistoty zůstanou na hrbolcích, a jak zaprší, voda je smyje. Skrze nanotechnologie a umění pracovat s jednotlivými atomy, je možno uměle vytvořit povrch fungující na stejném principu. Čistící fasádní barva se samočisticím efektem proto prostě funguje. Na českém trhu působí německá společnost NanoConcept a v sortimentu má mnoho produktů. Fasádní barvy budoucnosti NanoConcept® Fassaden Fit mají sice vyšší cenu, ale technologie vám udrží fasádu v čistém stavu.

Tepelná izolace

Fasádní barva se samočisticím efektem dokáže stavby také perfektně tepelně izolovat a šetří náklady na topení. Působí i proti vlhkosti, kterou propustí ven v podobě neškodné vodní páry. Obstojí i v extrémně náročných podmínkách a dá se použít i na přetření stávajícího podkladu. Předností je výborné téměř stoprocentní krytí, 99,5 % a více, takže není třeba přetírat šedou fasádu na bílo. Bílý odstín s perlovým efektem se dá tónovat silikonovo-pryskyřičnou tónovací barvou. Můžete si také vybrat z více než 50 odstínů. Barvy si svou sytost zachovávají více než 10 let.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *