lednice

Jak odhlučnit ledničku?

Máte pocit, že má vaše chladnička nepřirozený zvuk a je příliš hlučná? Podívejme se na to, co to může způsobovat a jaké jsou možnosti na ztlumení jejího zvuku.

Pokud chceme, aby nám naše chladicí zařízení sloužilo opravdu co nejlépe a nemělo zbytečně vyšší spotřebu, než je bezpodmínečně nutné, zkuste si přečíst naše rady. Můžete si pořídit zvukotěsné dveře nebo desky proti hluku a odhlučnit celý prostor. Věnujte ale nejdříve pozornost údržbě lednice.

Prohlédněte lednici

Nejprve je třeba zjistit, zda chladicí zařízení správně funguje nebo zda chladí jen velmi málo. Lednice může být hlučnější po delším čase používání. Jednou z hlavních příčin jejího hluku, ale i nefunkčnosti může být zanesený kondenzátor. S tímto problémem se můžete velmi často setkat u ledniček a mrazniček, ale i u chladicích skříní nebo vitrín.

lednička

Zanesený kondenzátor

Příčinou hluku a snížené funkčnosti lednice může být například zanesený kondenzátor. Ten je totiž velmi důležitou součástí chladicího okruhu. Kondenzátor si u starých typů lednic můžete vybavit v podobě černé mřížky, která byla umístěna vzadu na ledničce a za provozu vydávala dost velké množství tepla. Velmi opatrně se z nich při čistění ometal prach.

Příčiny hlučnosti

Vzduchem chlazené kondenzátory pracují se značně vysokými teplotami a nasávaný vzduch ve většině případů nebývá vůbec nijak filtrován. Pokud je kondenzátor zanesený, omezí se průtok vzduchu a to pak značně brání správné funkci lednice. Kondenzátory bývají umístěny v dolních částech ledniček a mrazáků. Jenže tyto části jsou více vystaveny prachu. Lamely kondenzátoru mohou být znečisťovány i výpary a tukem, na které se přilepí smítka a na povrchu se vytvoří větší povlak. Zanesený kondenzátor může zvýšit spotřebu a hlučnost chladniček a mrazáků dokonce až o 100 %.

Proč je čistění kondenzátoru nutné

Pokud nebudete kondenzátor lednice nebo mrazničky pravidelně čistit, začne klesat jeho schopnost odvádět teplo. Pak se začne přehřívat chladivo a olej, dojde ke snížení výkonu nebo dokonce k poškození kompresoru a snížení chlazení. Čím více je kondenzátor zanesený, tím déle bude vždy kompresor běžet. Pokud se kondenzátor celý pokryje vrstvou nečistot, začne kompresor běžet nepřetržitě a následně se zvýší i hlučnost spotřebiče současně s jeho spotřebou.

Jak na čištění kondenzátoru

Před údržbou vždy odpojte zařízení od elektrické sítě. U moderních typů chladniček a mrazniček bývá kondenzátor umístěn v blízkosti kompresoru za mřížkou. Tu musíte nejprve demontovat a pak jej vyčistit. Prach z kondenzátoru odstraňte jemným smetáčkem. Pokud si na to netroufáte, obraťte se na odborníka, který má potřebné nástroje a čisticí prostředky pro dokonalé vyčištění. Navíc na čištění kondenzátoru existují různé přípravky, jako je speciální čistící pěna, která odstraní nečistoty nalepené na kondenzátoru.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *