Vysavač ovládaný telefonem

Integrace chytré domácnosti s robotickými vysavači: jak ji co nejlépe využít?

Programovatelná topidla, automaticky se zvedající žaluzie, vysavače s vlastním pohonem a dokonalé světlo stisknutím tlačítka: chytré domácnosti nabízejí nespočet možností, které byly ještě před pár lety považovány za vize budoucnosti a sci-fi. Každý, kdo se tématem chytré domácnosti zabývá, dříve či později narazí na otázku, která zařízení lze do takového systému vůbec integrovat.

Chytrý dům je teprve v plenkách. Síťové propojení domácích spotřebičů a techniky budov má velký potenciál, který pro sebe objevuje stále více lidí. Ale už i dnes dokáže inteligentní dům nabídnout řadu výhod:

 • zvýšení komfortu bydlení
 • usnadnění domácích prací
 • zvyšování bezpečnostních standardů
 • úspora energie

Pro každý z těchto aspektů existuje velké množství zařízení, která lze integrovat do systému Smart Home. A dá se předpokládat, že se portfolio bude v budoucnu rozšiřovat.

Když se řekne chytrá domácnost, mnoho lidí si jako první vybaví praktické pomocníky do domácnosti, kteří práci udělají za nás. Ve skutečnosti lze domácí spotřebiče, jako jsou robotické vysavače nebo kávovary, propojit do sítě a usnadnit každodenní život pomocí inteligentního programování. Být ráno probuzen vůní kávy nebo se večer po práci vracet do vysátého bytu – s chytrými zařízeními to není zbožné přání, ale realita. A právě robotický vysavač může být tím prvním krokem k chytré domácnosti.

Zdroj: NicoElNino/shutterstock.com

Robotický vysavač –  malý pomocník s velkým účinkem

Robotické vysavače provádějí základní úklid obytných prostor samostatně. Pomocí dálkového ovladače, aplikace ve vašem chytrém telefonu nebo hlasovým povelem dokáží vysávat nebo – v závislosti na modelu – i mopovat. Jsou nejen praktické, ale také vhodné pro začátečníky v Smart Home.

Tohle dokáží smart vysavače

Čerstvě vysátý byt bez jakékoli osobní námahy – přesně to slibují robotické vysavače. Tyhle praktické přístroje uklidí byt, zatímco vy děláte něco jiného. Fungují úplně stejně jako běžný vysavač, ale procházejí bytem samostatně a téměř bez vašeho zásahu. Samostatně objíždějí překážky v místnosti a ovládají se například hlasovým povelem nebo aplikací v chytrém telefonu. Proto také vypadají trochu jinak než klasické vysavače. Obvykle mají průměr téměř 30 centimetrů a bývají kulaté. Robotické vysavače jsou navíc navrženy velmi nízké. Dostanou se tak pod nábytek nebo do těžko dostupných koutů domova.

Tyhle inteligentní zařízení zároveň představují první krok k automatizaci vašeho domova: S vysavačem se seznámíte s prvními funkcemi chytré domácnost jednoduchým způsobem. Chytré funkce v domě pak můžete krok za krokem rozšiřovat například na vaší zahradě nebo je integrovat do zabezpečovacího systému. Jak ale tyto praktičtí pomocníci do domácnosti fungují?

Zdroj: perfectlab/shuttestock.com

Jak fungují robotické vysavače

 • navigace pomocí senzorů – pokud jsou za úklid bytu zodpovědné robotické vysavače, většina naviguje pomocí senzorů. Ty umožňují vysavači rozpoznat překážky a poté je objet. Levnější modely mají většinou zabudovaný kontaktní senzor, který reaguje na dotyky, aby pak vysavač mohl změnit směr. Jiné senzory rozpoznávají kusy nábytku dříve, než se s ním dostanou do kontaktu, nebo uloží mapu místnosti, aby robot již věděl, které oblasti má uklidit.
 • dokovací stanice – aby byl vysavač vždy připraven k použití, po vysávání nabijí svou baterii v nabíjecí stanici. Zařízení se automaticky vrátí do dokovací stanice, když se blíží konec provozu baterie. Ani po úklidu se nemusíte o vysavač starat, protože i poté se automaticky vrátí do nabíjecí stanice a dobije svou baterii pro další použití.
 • jednoduché ovládání – inteligentní robotické vysavače se obzvláště snadno používají. V závislosti na modelu existují různé způsoby aktivace zařízení. Jednak jej můžete zapnout přímo na zařízení stisknutím tlačítka. Mnoho robotů má navíc samostatné dálkové ovládání nebo aplikaci pro chytré telefony, pomocí kterých lze vysavač ovládat i na dálku. U některých zařízení je možné i hlasové ovládání, například přes systém Alexa. Vydáte hlasový příkaz, jehož prostřednictvím externí ovládání aktivuje robot přes WLAN.

Checklist pro nákup, nebo Smart home s robotem

Trh s robotickými vysavači se v posledních letech rozrostl. Mnoho z automatických vysavačů nyní nabízí kromě funkce sání také funkci stírání. Při prvním nákupu je proto třeba zvážit několik bodů. Ty se liší v závislosti na tom, jaký robot chcete mít. Přesto: Kvalitní a dobře fungující robotický vysavač poznáte podle následujících vlastností:

 • nabíjecí stanici robota není třeba kupovat samostatně
 • doba nabíjení nepřesahuje 4 hodiny
 • robot se snadno čistí a vyprazdňuje
 • nepotřebuje sáček, nádoba na prach pojme minimálně 300 ml
 • výdrž baterie je minimálně 80 minut
 • hlasitost nepřesahuje 70 decibelů
 • má ochranu proti pádu

Při nákupu si dejte pozor také na to, jaký typ podlah má robotický vysavač uklízet. Pro úklid místností s tvrdými podlahami, jako je laminát, parkety nebo dlažba, často postačí levný robot s menším sacím výkonem. Pokud chcete vysavač a robot na vytírání podlah, který zároveň vysává koberce a předložky, měli byste se o tom rozhodnout ještě před jeho koupí. Například robotické vysavače na koberce vyžadují sací výkon minimálně 1500 pascalů.

Zdroj: Pixel-Shot/shutterstock.com

Doporučení a tipy: Jak vytěžit z robotického vysavače maximum?

Pokud chcete v domácnosti používat chytrého pomocníka, jakým je robotický vysavač, musíte mít na něj určité požadavky. Některé modely jsou obzvláště tiché, zatímco jiné jsou zvláště vhodné pro více podlaží. Některé jsou obzvláště levné a některé  jsou ideální pro majitele domácích mazlíčků:

 • za dobrou cenu – velmi dobré robotické vysavače jsou již k dispozici i za méně peněz. I zde je ale třeba dbát nejen na cenu, ale také na kvalitu. Levné modely s dobrou funkčností jsou například ETA Falco 2515 90000, Lydsto R1 nebo Dreame L10 Pro.
 • při více patrech – pokud má vysavač vysávat nejen jedno, ale hned několik pater, potřebuje především dlouhou výdrž baterie. Zde je třeba poznamenat, že robot nemůže sám měnit patra, ale musíte ho v každém případě přenést. Vysavače z řady Deebot od Ecovacs, modely od Neato nebo iRobot od Roomba jsou vhodné do více pater nebo velkých obytných prostor.
 • mimořádně tichý úklid – obecně platí, že chytré vysavače jsou tišší než běžné. Přesto existují obzvlášť tiché modely, včetně robotů od Xiaomi s tichým režimem, řady Robovac od Eufy nebo modelů od Bagotte.
 • pro domácí mazlíčky – v domácnostech se zvířaty se roboti musí vypořádat se zvířecími chlupy. I zde je obzvláště výhodný vysoký sací výkon a velká nádoba na prach uvnitř robota. Vhodné jsou zejména modely z řady Roborock od Xiaomi, roboti Deebot od Ecovacs nebo Robovac od Eufy například.
 • doplňková funkce stírání – pokud nehledáte čistě sacího robota, ale také stíracího, najdete také vhodný model. Tyto vysavače však mají často jen malý stírací objem a většinou vyčistí jen lehce znečištěné povrchy. Mimo jiné však výrobci Vorwerk (Kobold), Eufy (Robovac) nebo Roomba (iRobot) nabízejí řady robotů s funkcí stírání.

Nabídka vysavačových robotů pro nastavení chytré domácnosti je velká – a pro každý požadavek existuje mnoho možností, jak integrovat tohoto praktického pomocníka do domácího úklidového procesu.

Zdroje informací:

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *