Vhodné materiály pro zateplení domu

Jestliže vás čeká rekonstrukce domu a chystáte se na zateplení, pečlivě vybírejte. Mnoho lidí se domnívá, že navštíví hobby-market, jen něco koupí a nalepí to na dům, přetáhnou fasádní stěrkou a mají vystaráno. Je to ale složitější. Jen výběr druhu materiálu, čím vlastně stavbu zateplit a jakou zvolit k tomuto účelu tloušťku chce hodně uvažování. Je třeba začít volbou materiálu. Nejvíce se asi zatepluje polystyrenem a vatou, možností je ale víc.

Pěnový polystyren a grafitový polystyren na zateplení

Polystyren je cenově dostupný, má nízkou hmotnost, snadnost s ním manipuluje a snadno se upravuje rozměr. Pěnový polystyren má ale dost vysoký difúzní odpor, cihelné zdivo nedýchá a stoupá riziko vzniku plísní. Jsou proto lepší speciální perforované desky. Zde se pohybuje součinitel tepelné vodivosti v rozmezí 0,039-0,037 W/mK. Používá se do kontaktních zateplovacích systémů. Hlavní nevýhodou je jeho hořlavost. Gafitový polystyren se tvoří přidáním nanočástic grafitu do klasického polystyrenu, má šedou barvu, sníženou tepelnou vodivost kolem 0,031 W/mK. Je vhodný k zateplení nízkoenergetických, pasivních domů, kontaktních zateplovacích systémů nebo ztraceného bednění. Desky se nemají vystavovat přímému slunci.

Tip: Jak opravit praskliny ve zdi

Minerální vata a celulosa na zateplení

Minerální vata je trochu dražší, odpuzuje vodu, je nehořlavá a neorganický materiál nepodléhá plísním. Snadno se řeže a má dobré tepelně izolační vlastnosti s hodnotou asi 0,032-0,036 W/mK. Má perfektní difúzní parametry a má široké použití do většiny konstrukcí, uplatní se v kontaktních i nekontaktních zateplovacích systémech. Celulóza se vyrábí se z recyklovaného papíru a hodí se na starší domy. Vhání se do konstrukce pomocí speciálních čerpadel, není nutné odstraňovat záklopy stěn, stropů a střech. Napouští se anorganickým roztokem třeba na bázi borité soli, což zajistí ochranu před škůdci a požární odolnost. Je rychle aplikovatelná během několika hodin.

zateplení 1

Dřevovláknité desky na zateplení

Dřevovláknité desky jsou izolant s velkou objemovou hmotností, který má jistou schopnost tepelné akumulace, i když malou. Materiál se hodí pro vnější opláštění stěn dřevostaveb, pro difúzně otevřené konstrukce a pro dodatečné zateplení při rekonstrukci budov. Používá se také při zateplení střech přímo jako nadkrokevní izolace. Její užití je časté i v interiérech pro obklady stropů stěn a příček. Tepelná vodivost se pohybuje kolem 0,045 W/mK.

Sláma na zateplení staveb

Pro všechny ekologicky myslící stavebníky a prováděče rekonstrukcí je zde sláma. Často se používá v kombinaci s dalšími přírodními materiály, jako třeba hliněné omítky a nepálené cihly. Je trochu pracnější s ní při realizaci manipulovat, neboť vykazuje nerovnosti a rozměrové nepravidelnosti u jednotlivých balíků. Je velmi důležité precizní oddělení balíků od všech možných zdrojů vlhkosti omítkou nebo formou vhodného obkladu. Kvalitně slisované balíky slámy s objemovou hmotností 90 – 110 kg/m3 mohou při použití kolmo na stébla dosáhnou hodnotu součinitele tepelné vodivosti 0,052 W/mK.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *