termostat ventilátor akumulačky

Termostat a ventilátor u akumulaček – součástky, které optimalizují výkon a snižují spotřebu

Věděli jste, že až 2/3 veškerých nákladů na energie spolkne právě vytápění? Nastavení správného topného režimu tak hraje důležitou roli. Pokud máte doma akumulační kamna, určitě se vám bude hodit znalost toho, jaké součástky zvyšují výkon a snižují jejich spotřebu.

Akumulační kamna představují oblíbenou volbu všude tam, kde se topí elektřinou. Jádro kamen se nahřívá pomocí topných těles a vyprodukované teplo se uvolňuje přes povrch kamen nebo pomocí ventilátoru. Jejich hlavní výhodou je poměrně nízká spotřeba a schopnost udržet teplo po dlouhou dobu. Nyní se už pojďte podívat, jaké součástky mají vliv na výkon a efektivitu kamen a proč jsou tak důležité.

Ventilátor pro správný výkon kamen

Ventilátor do akumulačních kamen zastává několik důležitých funkcí:

  1. Rovnoměrné proudění tepla: Ventilátor pomáhá rovnoměrně distribuovat teplo z akumulačních kamen do okolí. To znamená, že teplo není koncentrováno pouze okolo kamen, ale rozšíří se po celé místnosti.
  2. Bleskové vytopení místnosti: Díky vrtuli ventilátoru se teplo do okolí dostane rychleji, a vytápění nezabere tolik času (jako například u spirálových radiátorů).

Pokud chcete mít prostory rychle vytopené, je dobré udržovat ventilátor v kondici. To znamená pravidelně ho čistit od prachu a nečistot (například pomocí vlhkého hadříku nebo malého kartáčku). Nastřádané nečistoty mohou zpomalovat rotaci ventilátoru a snižovat jeho výkon.

Pokud si všimnete neobvyklých zvuků nebo pomalého točení ventilátoru, které NEzpůsobily nečistoty, je potřeba co nejdřív zavolat technika.

termostat ventilátor akumulačky
Zdroj: canva

Termostat pro snížení spotřeby energie

Další důležitou součástkou je termostat, bez nějž by kamna nemohla správně fungovat. Co je jeho hlavním úkolem?

  1. Regulace teploty: Termostat sleduje aktuální teplotu v místnosti. Jakmile teplota klesne pod nastavenou hodnotu, termostat automaticky spustí vytápění. Po dosažení požadované teploty se opět vypne, což pomáhá minimalizovat spotřebu energie a udržovat konstantní teplotu v místnosti.
  2. Ochrana před přehřátím: Termostat zároveň plní i bezpečnostní funkci. Pokud zaregistruje riziko přehřátí, okamžitě vytápění zastaví.
  3. Programovatelnost: Některé termostaty jsou programovatelné, což umožňuje nastavit různé teploty pro různé časy a dny v týdnu. To vám pomůže ušetřit na energiích ještě více.

Další praktické tipy, jak ušetřit na vytápění

Na konec se podělíme o jednoduché tipy, s nimiž bude účet za vytápění zase o něco nižší.

  • Nedávejte před akumulačky žádné předměty, které by bránily proudění tepla do místnosti.
  • Pro produkci tepla používejte levnější noční proud. Kamna budou nastřádané teplo postupně uvolňovat během dne.
  • Připojte akumulační kamna na fotovoltaiku. Budete energeticky nezávislejší, a díky využití solární energie navíc ušetříte.
  • Zamezte přetápění a nastavte si teplotu doporučovaných 21 stupňů. Za každý stupeň navíc se spotřeba zvyšuje o zhruba 4 %.
  • Pomocí termostatu si nastavte časová okna, kdy obvykle nejste doma, a během této doby nechte udržovat minimální stálou teplotu (např. 18 stupňů). Pokud byste netopili vůbec a teplota v místnosti by výrazně klesla, následné vytápění na ideálních 21 stupňů by bylo energeticky mnohem náročnější.
termostat ventilátor akumulačky
Zdroj: canva

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *