kvalitní spánek

6 tipů pro kvalitní spánek. Jak ho dosáhnout?

Spánek je pro naše tělo nesmírně důležitý. Mnoho z nás jej podceňuje, a to je špatně. Měli bychom si uvědomit, že během spánku naše tělo odpočívá – regeneruje, nabírá novou energii, hojí se. Proto je v zájmu každého z nás postarat se o to, že náš spánek bude opravdu kvalitní a plnohodnotný. Jak toho dosáhnout?

Pozor na modré světlo

I když to možná zní jako klišé, modré světlo skutečně může ovlivnit kvalitu vašeho spánku. Modré světlo vyzařují nejen mobilní telefony, ale také televize, tablety či počítače nebo notebooky. Měli byste vědět, že modré světlo brání v tvorbě hormonu melatoninu, který je klíčový pro plnohodnotný spánek. Chcete-li spát lépe, vyvarujte se tomuto světlu před spaním.

Investujte do postele

Co má velký vliv na kvalitu vašeho spánku? Vaše postel. Kvalita lůžka a správná kombinace postele, roštu a matrace může z velké části ovlivnit, jak se vyspíte a jestli do nového dne vstanete s úsměvem, nebo naopak se špatnou náladou. U postele nezáleží jen na rozměru – jedinci stačí postel 80×200 cm, pokud si chce dopřát luxus, pak si může pořídit postel 140×200 cm. U dvojice je pak klasikou rozměr 160×200 cm či 180×200 cm. Investujte do kvalitního lůžka a na svém pohodlí nešetřete.

kvalitní spánek

Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Myslete na stravu

Kdo chce dobře spát a nechce se v noci několikrát vzbudit, ten by měl sledovat, co před spaním jí. Doporučujeme vyvarovat se těžkým jídlům, které musí tělo složitě a dlouho trávit, a to může mít za následek, že vám v noci bude těžko a nevyspíte se.

Zajistěte si příjemné prostředí

Ložnice je místem, které většina z nás využívá primárně ke spánku a odpočinku. Na kvalitě spánku se ale může odrazit i prostředí, ve kterém spíte. Snažte se proto svoji ložnici zařídit tak, abyste se zde cítili příjemně. Manželská postel 180×200 cm, která oběma partnerům zajistí pohodlí, příjemné ložní prádlo, čistý vyvětraný vzduch, žádné rušivé elementy a tma – to je základ pro spokojený spánek.

Nestresujte se

Stres dokáže zadělat na nejeden nepříjemný problém – nekvalitní spánek nevyjímaje. I když není úplně snadné vyvarovat se v dnešní době stresu, můžete se o to alespoň pokusit. Před spaním nemyslete na nepříjemnosti a starosti, které vás dohání během všedního dne. Když ulehnete do postele, nepřemýšlejte nad tím, co všechno musíte udělat následující den – nebo co jste daný den nestihli. I to může zkazit jinak kvalitní spánek a způsobit, že se ráno probudíte unavení a rozmrzelí.

Vneste pravidelnost do usínání

Na kvalitě vašeho spánku může přidat také skutečnost, že tělo naučíte jisté pravidelnosti. Snažte se chodit spát vždy ve stejný čas. Rozhodně nic nezkazíte, když si vytvoříte nějaký svůj rituál, který budete dodržovat a tím tělu dáte jasně najevo, že se za chvíli půjde spát, tak ať se na to náležitě připraví. 

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *