Jak položit plovoucí podlahu

Laminátová podlaha se pokládá jako plovoucí podlaha a patří mezi nejpoužívanější podlahové krytiny. Její montáž je snadná a zvládnete to i sami. Jednoduše zasunete pero do drážky a zaklapnete. Jednotlivá prkna se tedy nespojují s podkladem. Na okrajích u stěn se musí při pokládce vytvořit dilatační spáry, aby bylo možné kompenzovat rozpínání při změnách teploty.

Výhody laminátových plovoucích podlah

  • Výborný poměr kvality a ceny, patří k levnějším, přesto věrně imituje vzhled vinylu či dřeva
  • Rychlá a snadná pokládka, nemusíte se lepit k podkladu, po řadách dílce zaklapnete do sebe
  • Dlouhá životnost, oproti přírodním materiálům si uchová barvu, odolá skvrnám i oděru
  • Je antistatická a antialergická, vhodná i pro alergiky
  • Snadná údržba, stačí ji zamést, vysát vysavačem, použít můžete i robotický vysavač
  • Vhodná i na teplovodní i elektrické podlahové vytápění, dobře vede teplo
  • Pěkné moderní dekory i se strukturou, imitace dřeva, kamenné dlažby i protiskluzný povrch

Jaké zvolit podklady a podmínky pro pokládku plovoucí podlahy

Při přípravě podkladu dodržte uvedenou dobu schnutí a raději k ní přičtěte 2 týdny navíc. Záleží na klimatických podmínkách a okolním prostředí. Plovoucí podlaha se dá položit na cementový, hořečnatý či anhydritový potěr, litý asfalt, minerální nivelační hmoty, systém suchého potěru, na pokládkové dřevotřískové desky, dřevěná prkna, lepené PVC i keramickou dlažbu

Dbejte na zajištění odvětrání

Podklad musí být nepoškozený a dřevěná konstrukce dostatečně odvětraná. Dbejte na informace výrobce v návodu. Dřevěné podklady jako dřevotříska a dřevěná prkna se nesmí nanášením dalších materiálů vzduchotěsně uzavírat, jinak pod zábranou vznikne mikroklima pro mikroorganismy a plísně. U připojení na stěnu je nutné instalovat lišty se zadním odvětráváním a vytvořit prostupy skrz podlahovou konstrukci a podlahu. Vzduchová dutina musí být pod konstrukcí vždy trvale suchá, aby se nenarušila rovnováha vlhkosti dřevěné konstrukce i bez parotěsné zábrany pomocí PE fólie.

Pokládka prken se dělá vždy příčným směrem k pokládce stávajících dřevěných prken jako obkladu.

Kde je třeba tvořit dilatační spáry

U větších místností jsou vyžadovány dilatační spáry, které se zakryjí přechodovým profilem. Při pokládce větší plochy vždy po 8 m ve směru šířky prkna a po 10 m ve směru délky prkna vytvořte dilatační spáry. Tvořte je i u prken přiléhajícím k podlahovým krytinám, u pohyblivých spár v podloží, pod dveřmi a v místech zúžení místnosti.

Plovoucí podlaha

Příprava podkladu pro pokládku plovoucí podlahy

Podklad musí být dokonale suchý a rovný. Řiďte se doporučením od výrobce. Nerovnosti větší než 3 mm na 1 m2 odstraňte pomocí stěrky či tekutého tmelu. Potom položte na zem izolační podložku a parotěsnou fólii podle typu podkladu. Pásy pokládejte s přesahem 10 cm a spoje slepte hliníkovou těsnicí páskou. Na okrajích přeložte fólii 5 cm směrem nahoru. Pak položte podložku, která vyrovná nerovnosti. Bývá v rolích nebo má tvar skládacích desek a dá se využít i při zateplení podlahy.

Podlahovou krytinu nechte alespoň 48 hodin před položením v dané místnosti aklimatizovat.

Jak nanést těsnicí a distanční pásku

Při použití podložky s integrovanou parotěsnou fólií obvodové okraje utěsněte pomocí těsnicí a distanční pásky. Distanční pěnu po pokládce podlahy odstraňte. Těsnicí a distanční páska se pokládá na dvou stranách místnosti, jednoduchá těsnicí páska se pokládá po obvodu celé místnosti.

Při použití ruční pilky řežte z horní strany. Na elektrickou pilu použijte vhodný pilový list a řežte ze spodní strany, ať zamezíte štěpení okrajů.

Jak položit laminátovou podlahu

Pro první řadu pokládky na prknech rovnoměrně uřízněte pera. U výklenků a stěn s nepravidelným tvarem si vyznačte jejich průběh na první řadu prken. Provrtejte si otvor do dřevěného prkénka, zasuňte do něj tužku, obkreslete a pak prkna podél vyznačené čáry uřízněte.

První prkno si položte stranou s perem směrem ke stěně. Těsnicí a distanční páskou proveďte dilataci 10 až15 mm ke stěně. Další prkna přidávejte vždy čelní stranou do první řady.

Poslední prkno v řadě otočte o 180 ° a vyznačte si na něm délku s příslušným odstupem od stěny. Zasaďte poslední prkno první řady a zbytek použijte jako začátek další řady. Zbytkový kus musí měřit alespoň 30 cm a nesmí mít odříznuté pero. Jednotlivé spoje by měly být přesazeny alespoň o 40 cm.

Pro poslední řadu si určete šířku prkna. Položte si prkno v zákrytu na předposlední řadu a vyznačte si jeho šířku pomocí dalších kusů prken i se zohledněním dilatační spáry ke stěně. Při přidávání prken můžete použít táhlo. Podobným způsobem se dělá i pokládka vinylové podlahy. Než s ní začnete, podívejte se na odlišnosti při její pokládce.

Nejčastější dotazy

Jaký podklad není vhodný pod plovoucí podlahu?

Jako podklady nejsou vhodné staré podlahové koberce, měkké podlahy z plsti bez parotěsné zábrany, kámen a dřevo, kde je příliš vysoká zbytková vlhkost.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *