rekuperace

Rekuperace vzduchu – pro čerstvý vzduch uvnitř za jakéhokoliv počasí

Trápí Vás v místnosti vydýchaný vzduch, ale zároveň nechcete otevírat okno, protože je venku teplo, zima, vítr, ale třeba i prašno nebo pyl? Pak může být rekuperace vzduchu tím pravým řešením pro Vás, jelikož umožní výměnu vzduchu v místnosti bez nutnosti otevřít okno!

Neplýtvejte na topení a chlazení

Rekuperace znamená zpětné využití energie. V případě rekuperace vzduchu to znamená, že vzduch, který rekuperační jednotka do objektu přivádí je ohříván či ochlazován pomocí odcházejícího vzduchu. Znamená to, že je čerstvý vzduch podobné teploty jako ten, který z místnosti odešel a v místnosti se  nemění tak výrazně teplota, oproti otevření oken, které dovnitř vžene vzduchu o úplně jiné teplotě.

Tuto vlastnost rozhodně nejvíce oceníte v zimě, jelikož nebudete muset řešit pravidelné větrání a s ním pravidelné zpětné ohřívání vzduchu v místnosti – s rekuperací můžete mít čerstvý vzduch neustále a bez studeného venkovního vzduchu. Účinnost tohoto ohřevu se v souvislosti s používanou vzduchotechnickou jednotkou a venkovním počasím pohybuje mezi 50 až 85 %. Oproti tomu vyvětrání pomocí oken má účinnost 0 %, jelikož vzduch není vůbec ohřátý.

Do rekuperace se navíc dá připojit geotermální výměník, který umožňuje využít teplotu v zemi a vzduch tak v létě ochladit a v zimě ohřát, nebo jednotka Air Comfort, která k ohřevu vzduchu využívá Váš zdroj teplé vody.

jak funguje rekuperace

Čerstvý vzduch bez prachu a nečistot

Další výhodou rekuperace vzduchu je to, že je čerstvě přiváděný vzduch očištěn pomocí filtrů zabudovaných v rekuperační jednotce. Máte tak jistotu, že dýcháte kvalitní vzduch bez prachu, alergenů, bakterií a jiných mikroorganismů. Toto ocení zejména alergici, astmatici, ale také rodiny s dětmi. Už nebudete muset řešit, že je venku pylová sezóna (dokud nemusíte větranou budovu opustit) nebo čerstvě posečená tráva, a také už nebudete muset řešit smog a prach z ulice.

Klid domova bez hluku města

Další výhodou rekuperace, na kterou se často zapomíná, je to, že otevřené okno kromě vzduchu přináší i hluk. Pokud Vám výměnu vzduchu zajišťuje rekuperace, nemusíte vůbec řešit hluk z okolí. Moderní rekuperační jednotky i rozvody, které využívají jsou tak tiché, že o jejich chodu nebudete skoro ani vědět. Můžete si tak v klidu číst knížku, užívat odpoledního šlofíka nebo třeba dívat na televizi, aniž by Vás obtěžoval ruch z ulice..

Rekuperace do bytu i budov

Láká Vás rekuperace, ale bojíte se, že by vyžadovala složitou rekonstrukci kvůli svým rozvodům? Ačkoliv je pravda, že centrální rekuperační jednotky propojují několik místností pomocí rozvodů, nemusí to vždy znamenat složitou rekonstrukci. Podstropní rekuperační jednotky Vám umožní vést potrubí u stropu místo uvnitř zdí a pokud Vám i to přijde jako mnoho starostí, pak můžete snadno zajistit čerstvý vzduch do Vašeho domu pomocí lokálních rekuperačních jednotek, které vždy obsluhují jen jednu místnost. Můžete tak zajistit samostatnou rekuperaci pro všechny místnosti, kde je důležité mít čerstvý vzduch a starost s rozvody tak zcela odpadá!

rekuperace v domě

Štorc – specialista na rekuperaci

Pokud Vás myšlenka rekuperace zaujala nebo pokud máte nějaké otázky ohledně rekuperace, pak je určitě nejlepší kontaktovat odborníky v oboru, kteří Vám na toto téma mohou poradit více. Jedním z takových odborníků je česká společnost ŠTORC TZB s.r.o., která na českém trhu zastupuje holandskou společnost Brink, jenž patří mezi světovou špičku se svými rekuperačními jednotkami. Díky své dlouholeté spolupráci Vám tak mohou poskytnout spoustu informací o rekuperaci a pomůžou Vám vybrat ten nejlepší způsob rekuperace pro Vás!

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *