Beton

Jak namíchat beton

Příprava menšího množství betonu nemusí být nad vaše síly. Pokud potřebujete něco opravit nebo dodělat pomocí betonu, lze si koupit hotovou betonovou směs přímo ve stavebninách, anebo si jej můžete připravit svépomocí úplně sami. Ušetříte finance a určitě to zvládnete, není to tak složité. Na přípravu betonu je třeba cement, písek, štěrk a voda.

Suroviny na přípravu betonu

Složení betonu určuje jeho pevnost. Písek musí být bez větších kamínků a voda musí být čistá. Beton nikdy nemíchejte jen na zemi. Použijte dřevěnou podložku nebo linoleum, které nevsakuje vodu nebo můžete beton míchat i v kolečkách. Na 1 m3 betonu určeného na základy dejte 180 až 240 kg cementu. Potřebujete-li beton na mazaniny, dejte 220 až 300 kg cementu.

Tip: Jak na rekonstrukci koupelny

Příprava betonu

Pro jednodušší přípravu použijte univerzální poměr, tedy 3 lopaty písku a 1 lopatu cementu. Směs namíchejte v poměru a potřebném množství tak, ať jej stačíte spotřebovat, než ztuhne. Pro úsporu betonu můžete základy prokládat většími tvrdými kameny. Ty je třeba namočit a důkladně očistit. Vždy mezi nimi nechte mezeru a vyplňte ji betonem. Směs má mít vlhkost čerstvé vykopané zeminy po zmáčknutí v ruce vám zůstane hrudka betonu. Pro základní železobeton připravte směs řidší.

 

Beton

Míchání betonu

Při míchání betonu odměřte potřebné množství písku a štěrku. Doprostřed směsi udělejte dolík pro cement, přikryjte vrstvou štěrkopískové směsi, ať se nepráší a směs důkladně promíchejte přehazováním lopatou či hráběmi. Obsah je třeba dobře převracet a směs dobře promísit. Směs můžete přehazovat nasucho a pak přidat teprve vodu, pokud se z ní nebude moc prášit. Vlhčete pomalu kropicí konví a přehazujte namokro. Vodu přidávejte opatrně.

Betonování

Beton začne tvrdnout během půl hodiny, musí se proto ihned zpracovat. Míchejte jen tolik, kolik zpracujete. Betonujte vždy bez přerušení, a pokud musíte práci přerušit, spáru utvořte kolmou a drsnou. Zahraďte ji deskou. Při dalším betonování spáru očistěte a navlhčete. Dokončený beton se musí podle počasí týden až 14 dnů kropit, aby neztvrdl moc rychle a nevznikly v něm také trhlinky. Po tuto dobu se nesmí zatěžovat a nesmí se po něm ani chodit.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *