výběr_oblečení

Oblékání není pro děti zrovna snadné. Ale můžete jim pomoci vhodným výběrem oblečení!

S bydlením se spojuje i oblékání. Když si zařídíme prostornou šatnu, vždy na tom budeme lépe, než když se u oblékání budeme muset krčit v těsné ložnici. Jenže pro děti to tak snadné není. Jaké oblečení je vhodné pro malé děti navštěvující mateřskou školu nebo první stupeň základní školy, aby se doma i ve školce mohly snadno obléknout a zase vysvléknout? Jak se zaměřit na výběr oblečení z Kik letáku, aby bylo snadné jeho oblékání i vysvlékání?

Prvním krokem je přemýšlet

Jak vybrat kousky k oblékání, aby s nimi dítě nemuselo zbytečně bojovat, stresovat se a nebýt mezi všemi tím posledním, komu se podaří se obléci se na procházku se školkou nebo na cestu do kroužku? Není to až tak složité, ale musíme myslet právě na dítě. Stačí se vžít do jeho schopností, potřeb a tělesných proporcí.

Knoflík nebo guma?

Děti nejsou do určitého věku schopné se poprat s knoflíky a jejich zastrkáváním do dírek a opětovným vysouváním ven. Ale knoflíky nejsou to jediné, čím našim dětem komplikujeme první roky se samostatným oblékáním a vysvlékáním. Umíme jim pořídit i modely s přezkami nebo jinými těžce ovladatelnými prvky sloužícími k upevnění oblečení do správného tvaru. Guma či jiný elastický materiál je to jediné, co může dítěti opravdu usnadnit zacházení s oděvem.

Kanýry, volány, límečky?

Ani přehnané zdobení dívčích šatů a blůzek nebo chlapeckých košilí není to pravé ořechové. Vše překáží, komplikuje proces oblékání a vysvlékání, zkrátka nic pro malé děti. Ty potřebují jednoduché, účelné a snadno obléknutelné kousky, jaké často najdete i v akčním letáku Lidl

Je to sportovní a ležérní móda, kterou děti nejvíce využijí a ocení snadnost manipulace s ní. Slavnostní kousky nechte na slavnostní příležitosti, kdy dětem s jejich oblékáním a vysvlékáním také pomůžete. Navíc na něj ani na sebe nebudete spěchat.

Punčocháče nebo legíny?

My jsme sice vyrostli v punčocháčích, ale to neznamená, že jsou pro naše děti to nejlepší. Dnes se doba posunula k legínám, které se vyrábějí i v chlapeckých verzích. S legínami se mnohem lépe zachází. Jejich rychlé sundání, když je potřeba doběhnout v poslední chvíli na toaletu, je snazší, než u punčocháčů. Vy sami byste si dali raději punčocháče nebo legíny?

Sponky, brože, přezky?

Sponky, brože, přezky, to jsou další z prvků módy, které často vídáme na dětském oblečení, ale které jsou jednak nepohodlné a jednak i nebezpečné, pokud se s nimi děti dostanou do kontaktu kůží, ústy nebo dokonce i očima. 

V dětském kolektivu to žije, děti se okolo sebe pohybují rychle, mnohdy se jim nezadaří si vzájemně vyhnout, kluci se pošťuchují. A pokud k tomu všemu trčí z jejich oděvu nebo z vlasů ostré předměty, jako jsou právě sponky, brože nebo přezky, je zaděláno na průšvih.

Správná teplota

Vždy si zkontrolujte, že venku nebo ve třídě je k vybranému oděvu ta správná teplota. A pokud není, vyměňte oděv. Teplotu totiž jen tak neovlivníte. Vždy myslete na to, jak se dítě v daném oblečení cítit. Do přehnaně teplého oblečení se mu totiž rozhodně nebude chtít.

Nezapomínejte na bezpečné boty

Dávat dítěti gumové pantofle nebo sandály jen s páskem přes patu? Nebo dokonce plážové žabky? Ano, i to některé rodiče napadne. Boty jsou to sice snadno obouvatelné, ale nebezpečné pro nekontrolovaný pohyb dítěte v terénu či v kolektivu dalších dětí. Vždy dětem dávejte bezpečné boty, které budou dobře držet na noze a které dítěti i podepřou klenbu, případně kotníky, pokud půjde o delší procházku v přírodě.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *