Jak vybrat notebook

Jaký notebook je vhodný pro vaše účely?

V zaměstnání, ve škole nebo na cestách. Díky přenosným počítačům dnes můžeme pracovat téměř kdykoliv a odkudkoliv. Ne vždy si však levný notebook poradí se složitými úkoly nebo oblíbenými hrami zapálených gamerů. A platí to i naopak – pokud laptop využíváte jen ke sledování filmů a brouzdání po internetu, nemusíte sahat po tom nejdražším a nejvýkonnějším. Jak tedy vybrat vhodný notebook?

Pro hráče i grafiky

Notebooky pro hráče a grafiky jsou zpravidla nejdražší a zároveň nejvýkonnější. Jako milovníci počítačových her či jejich tvůrci se musíte poohlížet zejména po dobré grafické kartě a chlazení. Především pro grafiky je pak důležité, aby grafická karta dokázala podpořit všechny profesionální programy, například pro 3D modelování. Gamerům zase nabídne lepší grafiku a plynulost her. Pokud však hrajete hry typu mahjong nebo klasické karetní, tak silné a tak drahé zařízení opravdu není nutné pořizovat.

Pracovní notebooky

Bez počítačů či notebooků se dnes již většina profesí neobejde. Ať už pracujete ve firmě nebo jako živnostník, potřebujete mít po ruce spolehlivé zařízení. Práci vám usnadní notebook s numerickou klávesnicí, která umožní rychlejší psaní. Opomenout byste však neměli ani celkový výkon a pro home office na cestách vybírejte i podle výdrže baterie.

Zařízení pro manažery a 2 v 1

Manažerské notebooky jsou vylepšenou verzí běžných pracovních notebooků. Bývají dražší a elegantnější, mnohdy s lehčí konstrukcí. Kromě numerické klávesnice disponují stabilním výkonem, který podporuje chod složitějších programů, a někdy také dotykovým displejem. V některých případech se setkáme s odnímatelnou dotykovou obrazovkou, díky čemuž lze notebook použít i jako tablet. To se může hodit například při prezentacích nebo konferencích.

Ke studiu

Školní léta se jen zřídka nesou ve znamení blahobytu. Jako student tak nejspíš budete pohledávat zařízení s příznivým poměrem ceny a výkonu. Abyste se však na notebook mohli spolehnout po celou dobu výuky, je zapotřebí vybrat takový, který nabídnesolidní výdrž baterie. Praktickou volbou je také zařízení s lehčí konstrukcí a menší úhlopříčkou.

Základní na doma a cestování

Pokud opravdu patříte k tomu typu lidí, kteří využívají notebook jen ke sledování seriálů a brouzdání po internetu, případně k lehké domácí administrativě a práci, bohatě si vystačíte s modelem z kategorie základních notebooků. Ty bývají na trhu nejlevnější, což se ovšem projevuje na výkonu, od kterého za dostupnou cenu nelze čekat mnoho. Pokud s ním neplánujete cestovat, výhodou třeba právě pro filmové večery může být větší úhlopříčka. Jestliže se však chystáte zařízení brát na dovolenou, například abyste zabavili své ratolesti, není od věci volit kompaktnější variantu.

Je samozřejmé, že při finálním výběru bude hrát největší roli cena. V takovém případě není od věci pročíst uživatelské recenze nebo využít služby internetových srovnávačů.

Zdroj foto: Rahiba / Shutterstock.com

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *