Zděné domy mají u nás velkou tradici, a proto je stále nejvyhledávanější technologií výstavby. Přestože jsou lidé dost konzervativní, v posledních letech se i u nás velmi rozšířil trend dřevěných staveb. Osvědčeným a nejvyužívanějším stavebním materiálem pro zděné výstavby je stále klasická pálená cihla. Existuje ale mnoho druhů zdících materiálů a výběr není radno podcenit času.
Výhody zděných domů
Materiály známe a umíme s nimi pracovat. Mají dobré akustické vlastnosti a také menší náchylnost na dotvarování. Nevýhodou jsou zvýšené nároky na přesuny a dopravu materiálu, vyšší pořizovací cena, pracnost i množství mokrých procesů, delší doba na vytápění a akumulaci tepla i nadbytečné výdaje za energie. Stavba zděného domu je také energeticky náročnější a zatěžuje životní prostředí. Hrubou stavbu je nutno naplánovat na dokončení před zimou. V zimním období by měla stavba vymrznout. Čím déle bude stavba otevřená a bude dýchat, tím méně bude plesnivění a praskání zdiva. Stavba zděného domu je náročnější na finance i čas.
Tip: Kovové ploty
Výhody dřevostaveb
Dřevostavba může být skeletová nebo z panelového systému. Mezi jejich největší výhody lze zařadit fakt, že to je suchá výstavba, kratší dobu výstavby, ekologickou výstavbu, dobré tepelně izolační vlastnosti, nízkou objemovou hmotnost, snížení provozních energií a s vyšší podlahovou plochou za nižší cenu. Nevýhody spojené s dřevostavbami jsou velké nároky na přesnost a důslednost provedení detailů, nižší odolnost vůči živelným pohromám a tím i vyšší nároky na požární bezpečnost. Montáž skeletové dřevostavby je otázkou několika týdnů a při využití systémových panelů lze i tento čas zkrátit.
Stavební metoda panelového systému dřevostavby
Metoda je založena na strojní výrobě jednotlivých panelů domu, které jsou pak na stavbu dopravovány už vcelku. Tam se jen montují a díky tomu lze postavit hrubou horní stavbu během 3 dnů. Stavba tak stojí včetně fasádních výplní, střechy z vazníkové konstrukce a střešní krytiny. Jsou tak minimalizována rizika vad a poruch konstrukcí vlivem povětrnostních podmínek. Montáž panelové dřevostavby včetně střechy s klasickým krovem trvá 20 dní. Do měsíce po začátku stavby tak můžete v klidu bydlet.
Náklady u zděné stavby a dřevostavby
U zděné stavby je cihelný blok například tloušťky 440 mm se zateplením tloušťky 100 mm. U dřevostavby se jedná o systémový panel tloušťky 165 mm se zateplením tloušťky 100 mm. Ten se tvořený nosným rastrem z dřevěných KVH hranolů a následně jej vyplní minerální izolace. Nakonec je zavřen z obou stran sádrovláknitými deskami. Při porovnání nákladů odborníky je verdikt následující. Méně znamená více. Z celkového srovnání zděné a dřevěné výstavby pak nakonec vychází jako vítěz dřevostavba. Zděná stavba je při výstavbě asi o 10 % dražší než dřevostavba. Z pohledu ekologie a šetrnosti k životnímu prostředí také vítězí. Doba výstavby je u dřevostavby od výroby pouhé 4 měsíce. Vytápění objektu je rozdílné a v rodinném domě je náklad na vytápění až o 40 % nižší. Bydlení v nízkoenergetické dřevostavbě za 10 let ušetří 160 000 korun za topení.
1 komentář u „Výhody dřevostavby a zděných domů“
Lenka Hodská
(20.12.2018 - 11:29)Zajímavý článek musím říct. S manželem jsme se kdysi také rozhodovali mezi těmito dvěma styly bydlení. Každý jsme byly pro jiný druh takže to bylo takové komplikovanější. Když jsem vše porovnávali tak nám vycházel lépe dům z montovaného panelu než zděný, tak jsme hledali firmu která by nám to udělala. Manžel si to dokázal obhájit spousty výhodami a řekla jsem si, že chlap tomu asi stejně víc rozumí. Barák jsme měli postavený i velmi rychle ale to byla práce canaby kterou manžel zajistil aby nám stavěla a staví právě z těch panelů. S odstupem času jsem fakt ráda za tuhle volbu.