Jak pěstovat hortenzie v květináči?

Různé druhy hortenzií se dají pěstovat na zahradě i v květináči na terase. Dorůstají do různé výšky i šířky. Nabízí spoustu barev od růžové a modré přes lila, tmavě fialovou až po světle zelenou. Jak je správně pěstovat?

Nejčastější druhy

 • Hydrangea macrophyllaHortenzie velkolistá – je nejznámější, původně z Japonska. Je nazývána Francouzská hortenzie, barva je závislá na kyselosti půdy a existují 3 různé typy.
 • Hydrangea macrophylla mophead – nejpopulárnější velkolistá hortenzie s velkými květy ve fialové, modré a růžové barvě.
 • Hydrangea macrophylla lacecap – zajímavá tvarem květů, uprostřed jsou plodné květy a velké okázalé sterilní květy jsou kolem vnějšího okraje.
 • Hydrangea macrophylla serrataHortenzie pílovitá – má mnohem menší květy, ale rostliny jsou extrémně odolné a přežijí i tuhé zimy.
 • Hydrangea paniculataHortenzie metlinatá – velké laty hortenzie s kuželovitými květinovými hlavami, obvykle zpočátku bílé a později růžové. Nejvíce odolná chladu, tvoří stromy a centrální stonky rozvinou až do kmenů.
 • Hydrangea arborescensHortenzie stromkovitá, divoká hortenzie původem z Ameriky, vhodná i do teplejšího podnebí, ideální na živé ploty.
 • Hydrangea quercifoliaHortenzie dubolistá – jediná, jejíž listy mění na podzim barvu z oranžové přes červenou až po mahagonovou.
 • Hyndrangea petiolarisHortenzie popínavá – pochází z Asie a je nazývána Japonské hortenzie. Oblíbená díky jedinečné struktuře růstu a velkým květům.
Hydrangea macrophylla mophead
Hydrangea macrophylla mophead

Výběr stanoviště pro hortenzie

Hortenzie na záhonu i v květináči vyžadují světlé, poloslunné stanoviště, dobře chráněné před větrem. Půda musí být mírně kyselá a bohatá na živiny. Kvalita zeminy ovlivní, jak se bude hortenziím dařit a jak velké a vybarvené budou květy.

Typy půdy pro hortenzie

 • Směs kompostu, písku, jílu a mórovky v poměru 4:1:3:2 pro červené a růžové odrůdy
 • Směs mórovky, kompostu, písku a jílu v poměru 3:2:0,5:1,5 pro bílé a modré druhy
 • Směs kompostu, písku a rašeliny v poměru 5:1:2 pro hortenzie latnaté
Hydrangea macrophylla lacecap

Vliv kvality půdy na barvu květů hortenzií

Půdní reakce způsobuje proměnu barev květů. Alkalická zemina podporuje červené a růžové zabarvení, kyselá půda zase modré. Půda s pH 3,5 až 4,5 způsobuje změnu barvy druhů s červenými a růžovým květenstvím do modra. V půdě s pH 5,5 až 6 se barví květy do červena a růžova.

Vyšší pH nad 6,5 způsobuje žloutnutí listů. Některé druhy hortenzií vlivem stárnutí mění barvu z bílé na červenou a zelenou nebo z modré přes růžovou až na temně fialovou a zelenou. Na jednom keři hortenzie mohou být někdy květy více barev. Podle druhu hortenzie kvetou od jara do pozdního léta.

Výsadba hortenzií

Sazenice hortenzií se dají vysazovat a přesazovat na jaře i na podzim, podle doby, kdy dané druhy hortenzií kvetou. Ty kvetoucí zjara se sází na podzim a s pozdním květem na jaře do hlubší a širší jámy. Do těžší půdy přidejte štěrkovou drenáž ke kořenům. Zeminu smíchejte s uleželým kompostem a rašelinou v poměru 1:1.

Hydrangea macrophylla serrata

Množení hortenzií

Hortenzie se množí řízkováním. Řízky z mladých, nekvetoucích rostlin se sází do směsi písku a rašeliny v poměru 1:1. Při teplotě 15 až 18 °C zakoření za 3 týdny.

Přesazování hortenzií

Mladé hortenzie lze přesazovat i 2x za rok vždy do větších nádob do směsi rašeliny, písku a listovky. Nejpozději v květnu nebo červnu je zaštípněte za 4. listem. Starší rostliny přesazujte každý rok po odkvětu a poměrně značně je seřízněte.

Hydrangea paniculata
Hydrangea paniculata

Zálivka hortenzií

V létě hortenzie pravidelně a vydatně zalévejte, ideálně měkkou dešťovou vodu, ať nevadnou, dejte si však pozor na přemokření. Jestliže rostliny zaschnou, ukončí svůj růst. V polovině srpna zálivku omezte. Listy pak začnou zasychat.

Hnojení hortenzií

Při výsadbě hortenzie přihnojte kompostem nebo kravským hnojem. Druhým rokem po výsadbě v březnu nebo dubnu přidejte kapalná hnojiva v zálivce. Od narašení do nasazení květu přihnojujte 2x měsíčně. Během kvetení je nehnojte a začněte zase na konci léta a v září. Na zimu je nehnojte a začněte znovu na jaře.

Hydrangea arborescens
Hydrangea arborescens

Řez hortenzií

Hortenzie ořezáváme a tvarujeme vždy na jaře. Zbavte rostlinu suchých, slabých a překrývajících se větví od května do poloviny června nad 3. až 4. pupenem či očkem. Výhony ukončené květním pupenem na jaře neodstraňujte, protože se zakládají už v předchozím roce a rostlina by vám nekvetla.

Péče o hortenzie po odkvětu a příprava na přezimování

Odkvetlé květy ponechte na rostlině i přes zimu a odstraňte až zjara. Na podzim půdu nekypřete. Hlavně mladší, ale i starší keře hortenzií potřebují ochranu na zimu. Netkanou textilii v závislosti na počasí můžete natáhnout na mladé rostliny již v listopadu. Kořeny rostlin zakryjte rašelinou nebo mulčovací kůrou a proti mrazu i chvojím. Větší keře stáhněte motouzem, aby je tíha sněhu nepoložila a nezlámala.

Hydrangea quercifolia
Hydrangea quercifolia

Pěstování hortenzií v nádobách

Hortenzie lze pěstovat i v dostatečně velkém květináči na zahradě, terase i balkóně, kde je dostatek světla a ochrana před přímým sluncem. Zásobujte je živinami i vodou. Přes léto je dávejte do polostínu na zahradě. Před prvními mrazíky přemístěte nádoby do interiéru s teplotou 6 až 10 °C. V zimě je zalévejte jen mírně, aby nevyschnul kořenový bal. Při pěstování v interiéru snese teplotu kolem 18 ° C, nesmí být však u zdroje tepla.

Hyndrangea petiolaris
Hyndrangea petiolaris

Choroby a škůdci

K nejčastějším potížím u hortenzií jsou chloróza, šedá hniloba, padlí, háďátka, svilušky a mšice. Pomůže ošetření fungicidy, změna pH půdy nebo přihnojení.

Chloróza, tedy žloutnutízbělení listů, zvláště na vrcholu rostliny, je způsobena malou kyselostí půdy a nadbytkem vápníku, což způsobuje neschopnost přijímat železo. Dochází k nekróze na okrajích listů, květech a poupatech, které zaschnou. Aplikujte tekuté železo, zelenou skalici nebo Fytovit. Pro snížení pH stačí 1 až 2 dávky síranu amonného.

Žloutnutí listů hortenzií je často důsledek poškození kořenů nadměrnou zálivkou, nadměrným obsahem solí v zemině, dlouhodobě chladným počasím, čerstvou nevyzrálou půdou či přehnojením fosforem. Důležitá je znalost požadavků pěstování daných odrůd a kultivarů hortenzií, zabránění trvalému přemokření půdy, nepřehnojovat fosforečnými hnojivy a kontrolovat pH půdy.

Padlí vytváří bílošedý houbový povlak ze spodní strany listů, pak žlutozelené skvrny na horní straně, pak karmínově červené ohraničené skvrny. Listy zaschnou a opadají a výhony se deformují. Jde o důsledek vyšší vzdušné vlhkosti, kolísajících či vyšších teplot. Použijte fungicidy v týdenníchdvoutýdenních intervalech, například Horizon 250 EW, Discus a Kumulus WG.

Botrytis cinerea čili šedá hniloba vzniká za deštivého počasí a při přehnojování dusíkem. Poznáte ji podle kulatýchnepravidelných hnědých skvrn s tmavě hnědýmičernými okraji. Na květech jsou hnědé tečky. Houba přezimuje na napadených pletivech, proto se musí napadené části odstranit a zbylé části ošetřit fungicidy jako je Teldor 500 SC, Mythos 30SC nebo Rovral Aquaflo.

Často kladené otázky

Jak uchovat hortenzie v květináči?

Pravidelná zálivka bez přemokření. V létě letnění v polostínu na zahradě, na terase či balkonu. V zimě na světlém místě s teplotou kolem 10 °C.

Kdy přesadit hortenzie v květináči?

Mladé rostliny lze přesadit i dvakrát za rok do středně velkých nádob, vzrostlé jednou ročně do větších nádob a zaštípnout za čtvrtým až pátým listem do konce května.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *