fosilní paliva

Majitelé firem v Evropě počítají rostoucí náklady spojené s využíváním fosilních paliv, jak jste na tom vy?

Už máte spočítáno, kolik vaši firmu budou stát změny, ke kterým má dojít v příštích letech v souvislosti s omezováním využívání fosilních paliv? S tím, jak členské země Evropské unie chtějí snižovat emise skleníkových plynů, roste i snaha „znechutit“ firmám využívání konvenčních zdrojů energií.

Nejedná se přitom o plány do daleké budoucnosti, už od 1.1.2021 začne v Evropské unii platit nový systém obchodování s emisními povolenkami, firmy v Rakousku, Německu, Itálii, Francii a dalších zemích EU tak už dnes počítají, o kolik se jim zdraží provoz a zároveň, hledají cesty udržení konkurenceschopnosti na světových trzích.

Nutno zmínit, že udržení konkurenceschopnosti nemá pouze charakter udržení nízkých cen, ale také uspokojení poptávky po produktech s nízkou uhlíkovou stopou. Řeč je například o:

  • Zemědělských produktech pěstovaných ve sklenících vytápěných obnovitelnými zdroji energií, dominantně geotermálním teplem.
  • Rekreačních objektech využívajících obnovitelné zdroje energií k zajištění dodávek tepla, teplé vody či chladu.
  • Prodejny řetězců či obchodní centra využívající maximálně obnovitelné zdroje energií k zajištění tepla, teplé vody, chladu, výrobě elektřiny pro svícení či dobíjecí stanice elektro automobilů.
  • Kancelářských budovách určených k pronájmu společnostem, které se prezentují jako firmy přívětivé k životnímu prostředí.

Byť by to z novinových titulků nemuselo být zřejmé, Evropa nehraje v celosvětovém měřítku prim v zavádění obnovitelných zdrojů energií, ale s odstupem zaostává za trhy, jako jsou např. Čína, Japonsko či USA. I to je důvod zintenzivnění snahy o odklon od fosilních paliv.

Pokud jde o snižování emisí skleníkových plynů bez negativního dopadu na nákladovost provozu, jedním z řešení je využívání tepelných čerpadel pro zajišťování tepla, chladu či teplé vody prostřednictvím tepelných čerpadel. I v České republice jsou dnes snadno dostupná tepelná čerpadla určená pro provozy s vysokými energetickými nároky, ať už jde o nemocnice, výstaviště, muzea, sportovní areály, průmyslové objekty, kancelářské budovy, hotely apod. Výjimkou nejsou ani čerpadla schopná dodat až 100 000 litrů teplé vody denně, produkty využívající odpadové teplo z kuchyní, strojů apod. k výrobě tepla či ohřevu vody, viz nabídka čerpadel společnosti GT ENERGY s.r.o., v jejíž referencích najdete projekty jako OBCHODNÍ CENTRUM CHODOV, BOSCH České Budějovice, AZ Tower Brno, či ZOO Ústí nad Labem.

Stejně jako v případě jiných změn, i u odklonu od využívání fosilních paliv budou pravděpodobně mít výhodu firmy, které si novinky osvojí mezi prvními, nečekejte tedy na to, až vás ke změně dotlačí snižující se konkurenceschopnost.

Mohlo by vás zajímat

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *