Bydlíte v bytovém domě a chystáte se rekonstruovat koupelnu nebo kompletně celý byt? Pokud ano, zpozorněte, protože na zahájení rekonstrukce je třeba se důkladně připravit. Ať už je třeba naplánovat práci, zařídit dělníky a zajistit materiál. Další důležitou součástí je také o rekonstrukci informovat vaše sousedy. V tomto článku vám prozradíme, jak by takové oznámení o rekonstrukci mělo vypadat a na co si dát případně pozor.
- Co je to oznámení o rekonstrukci?
- Rekonstrukce bez stavebního povolení nebo ohlášení
- Rekonstrukce s ohlášením
- Rekonstrukce s žádostí o stavební povolení
- Jak oznámit oznámení o rekonstrukci sousedům?
- Na co při rekonstrukci nezapomenout?
- Oznámení o rekonstrukci ke stáhnutí v DOC a PDF
- Oznámení o rekonstrukci k nahlédnutí
- Nejčastější otázky a odpovědi
Co je to oznámení o rekonstrukci?
Ať už se jedná o jakoukoliv rekonstrukci, například novou elektroinstalaci nebo novou koupelnu, kuchyň či výměnu podlah je vaší povinností předem oznámit o rekonstrukci SVJ (neboli společenství vlastníků jednotek), a to všem členům výboru SVJ, nebo jiné odpovědné osobě za správu domu. Oznámení musí mít specifikaci o jaké stavební úpravy půjde.
Oznámení o rekonstrukci je závislé z paragrafu 1182 odst. 1 občanského zákoníku. Uvádí se, že vlastník bytové jednotky má povinnost oznámit stavební úpravy v bytě, předem osobě, které je odpovědná za správu výboru SVJ. Odpovědná osoba za správu může v některých případech po vlastníkovi požadovat stavební dokumentaci, pokud stavební zákon takovou dokumentaci vyžaduje. Dále vlastník jednotky je povinen umožnit přístup do rekonstruovaného bytu v souvislosti s kontrolou, zdali tyto stavební úpravy nějak negativně nepoškozují společné prostory domu.
Oznámení o rekonstrukci je nutné dle zákona, ale také z hlediska lidské slušnosti.
Rekonstrukce bez stavebního povolení nebo ohlášení
Pokud rekonstrukce nebude zasahovat do nosných konstrukcí stavby a budou zachovány původní dispozice bytu, tak není třeba nic ohlašovat stavebnímu úřadu. Asi nejčastější bývá rekonstrukce bytového jádra, úprava koupelny a záchodu, výměna a instalace kuchyňské linky nebo také nové omítky či pokládka podlahové krytiny a podobně.
Pokud si nejste jisti, obraťte se na firmu, která vám rekonstrukci bude provádět nebo na stavební úřad, kde vám poskytnout informace o ohlášení nebo stavebním povolení.
Rekonstrukce s ohlášením
Pokud budete při rekonstrukci měnit některou z části stavby nebo budete měnit dispozici bytu, ale nebudete zasahovat do nosných konstrukcí, tak je rekonstrukci nutné ohlásit. Nejčastější případ je například když ze dvou pokojů chcete vytvořit jeden, a to tím, že vybouráte nenosnou příčku zdi.
Rekonstrukce s žádostí o stavební povolení
Jestliže plánujete nějakou rozsáhlejší rekonstrukci bytu, tak bude nutné zažádat o stavební povolení. Nejčastější druhy úprav jsou například spojení dvou bytů v jeden, přesunutí vstupních dveří na jiné místo nebo zvětšení bytu o společné prostory a podobně.
Pamatujte, že rekonstrukci bytu je nutné vždy nahlásit, protože se jinak nevyplácí. Vlastníka mohou čekat nepříjemné a komplikované vztahy se sousedy. Navíc, pokud při rekonstrukci bude zásah do společných prostor, může stavební úřad na základě toho zahájit řízení o odstranění stavby.
Jak oznámit oznámení o rekonstrukci sousedům?
Oznámení o rekonstrukci musí být vyvěšeno na domovní nástěnce bytového domu.
Ve stručnosti by mělo být uvedeno, kdy rekonstrukce začne a také kdy pravděpodobně skončí. Dále je třeba uvést, jaké práce budou prováděny. Vhodné je také uvést své telefonní číslo, aby bylo možné se na vás obrátit z některého z důvodů. Nakonec je vhodné přidat omluvu za hluk a také zvýšenou prašnost v domě. Na konci článku si oznámení o rekonstrukci můžete stáhnout.
TIP: Pokud bydlíte v malém panelovém domě, je možné, každého souseda navštívit a seznámit ho se záměrem rekonstrukce.
Odborníci radí naplánovat si při rekonstrukci dostatečnou časovou rezervou, například minimálně o týden více, protože mohou vzniknout nepředvídatelné situace a komplikace, které mohou rekonstrukci snadno protáhnout.
Na co při rekonstrukci nezapomenout?
Pamatujte, že při rekonstrukci je třeba nezapomenout na některé důležité informace.
- Nezapomeňte na noční klid. Noční klid se označuje za čas, který má chránit zdravý lidský spánek. Zákon vymezuje noční klid na dobu od 22:00 do 6:00 hodin. Avšak se doporučuje začít se stavebními pracemi nejdříve v 8 hodin ráno, a skončit nejpozději v 8 večer. Za rušení nočního klidu je možné získat pokutu až 10 000 Kč.
- Při průběhu rekonstrukce je nutné každý den večer zajistit úklid. Ať už stavební suť, materiál nebo další odpad z bytu je nutné uklidit a odvést do příslušných kontejnerů nebo do sběrného dvora.
- Dejte si také pozor na to, aby bylo správně zajištěno uložení materiálu, se kterým budete v následujících dnech manipulovat (pytle s cementem, písek a podobně).
- Podle občanského zákoníku má vlastník bytové jednotky právo upravit svůj byt, avšak nesmí ztížit jinému vlastníkovi jednotky výkon stejných práv. Tj. nesmí ohrozit, změnit nebo poškodit společné prostory a části domu.
- Pokud byste svojí rekonstrukcí bytu zasahovali do společných částí domu, budete potřebovat souhlas společenství bytových jednotek (SVJ). To například když budete opravovat balkón nebo měnit dispozici bytu a tím se tak dotknete některé z nosných konstrukcí domu.
- Pokud bude rekonstrukci provádět firma, je vhodné si od ní vyžádat časový harmonogram prací.
- I v tomto případě je nutné respektovat domovní řád.
Pamatujte na to, že pokud vám přijde stížnost, vše je třeba probrat v klidu. Nikdo nestojí o nestabilní vztahy v domě, kde bydlíte nebo kam se budete chtít stěhovat.
Oznámení o rekonstrukci ke stáhnutí v DOC a PDF
Oznámení o rekonstrukci k nahlédnutí
Oznámení o rekonstrukci
Vážení spolubydlící,
rádi bychom Vám oznámili, že v období
od …………………………………………………. do ………………………………………………….
bude v patře …………..bytové jednotce č. ………………………….. a na adrese ……………………………………
probíhat rekonstrukce.
Hlučné práce jsme se pokusili naplánovat do nejkratšího možného časového úseku, abychom maximálně omezili rušení klidu.
Stavební práce se budou týkat: ………………………………………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Rádi bychom se předem omluvili za případné nepohodlí, zvýšenou prašnost a hluk.
V případě potřeby nás můžete kontaktovat na tel. čísle ………………………………………………..
S pozdravem ……………………………………………………
Podpis …………………………………………………
Nejčastější otázky a odpovědi
Ve stručnosti by mělo být uvedeno, kdy rekonstrukce začne a také kdy pravděpodobně skončí. Dále je třeba uvést, jaké práce budou prováděny. Vhodné je také uvést své telefonní číslo, aby bylo možné se na vás obrátit z některého z důvodů. Nakonec je vhodné přidat omluvu za hluk a také zvýšenou prašnost v domě. Toto oznámení o rekonstrukci musí být vyvěšeno na domovní nástěnce bytového domu.
Noční klid se označuje za čas, který má chránit zdravý lidský spánek. Zákon vymezuje noční klid na dobu od 22:00 do 6:00 hodin. Avšak se doporučuje začít se stavebními pracemi nejdříve v 8 hodin ráno, a skončit nejpozději v 8 večer.
Pokud rekonstrukce nebude zasahovat do nosných konstrukcí stavby a budou zachovány původní dispozice bytu, tak není třeba nic ohlašovat stavebnímu úřadu. Asi nejčastější bývá rekonstrukce bytového jádra, úprava koupelny a záchodu, výměna a instalace kuchyňské linky nebo také nové omítky či pokládka podlahové krytiny a podobně.
Pokud budete při rekonstrukci měnit některou z části stavby nebo budete měnit dispozici bytu, ale nebudete zasahovat do nosných konstrukcí, tak je rekonstrukci nutné ohlásit. Nejčastější případ je například když ze dvou pokojů chcete vytvořit jeden, a to tím, že vybouráte nenosnou příčku zdi.
Zdroj: https://www.dumonline.cz/magazin/blog/jak-se-orientovat-ve-svete-stavebnich-povoleni