Často nestihneme připravit nářadí na zimu a tak to vše musíme dohonit právě na jaře. Vzpomínáte si, jak jste na podzim zazimovali sekačku? Měl se z ní vyndat olej i benzin, měla se promazat a vyměnit filtr. Než se začnete rozčilovat, že vám ani nejde nastartovat, udělejte tyto úkony nyní. Klíčem k úspěchu je dodržení 4 kroků, které se vždy dělají na jaře, opakují se v průběhu sezony i po jejím skončení. Jde o výměnu filtru, výměnu oleje, kontrolu svíček a paliva.
Výměna filtru
Filtr je asi nejexponovanější částí, a pokud je zanesený, motor sekačky nebude mít dostatečný přívod čistého vzduchu. Pak se zanáší a opotřebovává. Současně se zvyšuje spotřeba paliva. Výměnu filtru je nutno provádět v závislosti na frekvenci použití sekačky. Zanesený filtr je potřeba vyměnit a tuto fázi neprotahovat. Pokud se vám zdá, že jste jej vyměňovali před půl rokem a je příliš brzy, tak není.
Výměna oleje
Zásadním krokem je také výměna motorového oleje a určitě průběžná kontrola jeho doplnění. Pomocí k tomu určené měrky snadno zjistíme, kolik je v nádržce oleje, a vždy doplníme dostatečnou hladinu. Olej je třeba vyměnit alespoň jedenkrát za sezonu nebo vždy po 25. hodinách provozu sekačky. U zcela nové sekačky raději olej poprvé vyměňte olej hned po prvních 5. hodinách provozu.
Výměna zapalovacích svíček
Nejméně jednou v sezoně byste měli vyměnit také zapalovací svíčky. Určitě to provádějte stejně často jako výměnu oleje i filtru. Pokud je nevyměníte, alespoň je vždy po čase vyndejte, očistěte je od usazenin a oleje, zkontrolujte odtah a vraťte je zpět na místo. I to alespoň trochu pomůže.
Kontrola paliva a vody
Jestliže necháte sekačku bez použití stát déle než jeden měsíc, můžete mít problémy také s vodou, kterou do sebe vložené palivo v tomto období natáhne a následně tak úplně znemožní nastartování stroje. Nejlepší je palivo zcela vyjet, nebo naopak nádrž sekačky dolít až po její okraj, aby se voda neměla vůbec kde srážet. Pomocníkem je i použití stabilizátoru přidávaného do paliva.
Očistěte ostatní části stroje
Očistěte i ostatní části sekačky pro další práci v sezoně. Nechte nabrousit nůž a dbejte na to, aby byl stále vyvážený. Nasaďte ho na trn a roztočte, nesmí se stáčet do strany ani vibrovat. Proto je lepší brousit nůž sekačky raději ručně než na brusce, která odebírá moc hmoty a vede k nevyvážení. Zkontrolujte kolečka, promažte ložiska, převod řemenice očistěte a odmastěte. Do čepů ovládání kápněte olej, ať nechytají křeče do rukou od držení madla pojezdu. Dotáhněte šrouby na madle.