Máte vlhké zdivo? Něco s tím dělejte!

Prvním impulsem k tomu, aby člověk začal uvažovat o odizolování zdiva, bývají takzvané vlhkostí mapy, které hyzdí zdivo, a dokud zdivo dostatečně nevyschne, jsou i vlastně neopravitelné. Jiným symptomem může být těžký vlhký vzduch v interiérech, který prostě jaksi nelze vyvětrat. Na vině je většinou špatná, nebo rovnou nulová izolace zdiva.

Proč?

Pokud se ptáte proč, vězte, že díky odborně a správně provedené funkční izolaci zdiva snížíte jeho tepelnou vodivost a tím snížíte spotřebu tepla ve studených měsících roku, neboť nebude docházet k tak masivní teplotní výměně, mezi interiérem domu a vnějškem. Dalším důvodem je pak odstranění těžkého vlhkého vzduchu, který se může negativně projevit na vašem zdraví a způsobit chronické zdravotní potíže, ať už revma, nebo astma. Snížením vlhkosti také snížíte šance na rozmnožení nejrůznějších plísní, které pak musíte s námahou a opakovaně likvidovat. Kromě toho, že plísně jsou hyperalergenní, jsou některé také přímo toxické.

podrezani_zdiva

Kdy na to vlítnout?

Pokud již víte, kde váš dům tlačí pata, a je jasné, že to zkrátka řešit budete muset, měli byste si položit otázku, kdy by bylo nejvhodnější pustit se do akce. Odpověď je jednoduchá – zkrátka jakmile zjistíte, že zdivo vlhne! Vhodnou příležitostí pro izolaci zdiva je i plánované zateplení pláště domu. Pokud byste totiž zateplili vlhnoucí zdivo, zamezíte tím přirozenému odesychání, zateplení začne degradovat a ve zdech se rozbují tak pestrý a početný mikrobiální ekosystém, kterého se budete zbavovat snad jen destrukčním závažím. Také výměna domovních oken je dobrou příležitostí k tomuto kroku, neb nová okna těsní lépe než ta stará a lépe tak udrží jakoukoliv vlhkost v domě, což se může právě projevit tak, že vaše stěny samy od sebe začnou měnit barvu a v noci budou svítit.

Jak?

Poetické avantgardní mapy na stěnách vás již omrzely a ptáte se teď, co bude izolace stěn obnášet? Asi nejlepší metodou je takzvané mechanické strojní podřezání zdiva, což je sanační metoda, spočívající v proříznutí spáry ve zdivu, do které se umístí izolační folie a vše se opětovně zacelí pomocí tlakové injektáže speciální cementové směsi. Nikoliv nepodstatným ziskem plynoucím z této technologie je to, že zároveň zajistí odstínění nebezpečného radonu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Elektroosmóza

Pokud váš dům výše popsanou technologii neumožňuje, je tady ještě možnost vysoušení zdiva pomocí takzvané elektroosmózy, neboli vysoušení pomocí kontrolovaného elektromagnetického pole, které ke svému zápornému pólu dokáže přitáhnout anionty vody s v ní rozpuštěnými solemi. Elektroosmóza nevyžaduje žádné stavební práce a dům tak nemůže být jakkoliv poškozen. Další výhodou je to, že pro tuto technologii není limitující tloušťka, ani profil zdiva, je rychlá a navíc není nikterak drahou záležitostí. Je také využitelná i u libovolně komplexních stavebních konstrukcí a její funkčnost je často garantována v rámci někdy i desetileté záruky. Ucelený soubor služeb a desetiletou záruku jsme nalezli například na www.izolacehroz.cz.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *