Kompost

Kompost do každé zahrady

Kompost na zahrádce zajišťuje neustálý přísun čerstvé organické hmoty, kterou můžete použít do truhlíků, květináčů i na záhony. Každý zahradník vám řekne, že na zahradě je nejdůležitější jednoznačně kompost. Pořádná zemina, která rodí, připravené dodáním kompostu se ale nezíská zadarmo.

Co patří do kompostu

Jsou to zbytky ovoce a zeleniny z kuchyně, slupky z citrusových plodů v malém množství, čajové sáčky, kávová sedlina, odkvetlé květy bez škůdců a chorob, tráva, listí, drobné větve, štěpka, piliny, hobliny, kůra či popel ze dřeva.

Tip: Ochrana stromů před mrazem

Co nepatří do kompostu

Plevele a veškeré rostliny napadené chorobami a škůdci, natě z brambor, pecky z ovoce, maso, kosti, tuky, stavební suť, kameny, popel z uhlí, plast, porcelán, kovy a všechny nerozložitelné materiály, barvy, chemikálie, léky a trus psů, koček a dalších domácích mazlíčků.

Komposty

Založení kompostu

Pořiďte si kompostér a dávejte do něj veškerý biologický materiál. Možností je i stavba kompostu svépomocí. Uvnitř bude probíhat proces za přispění hmyzu i žížal. Pokud necháte kompostér zespodu otevřený, aby mohli dovnitř brouci a žížaly, mohou dovnitř vlézt ze země i hraboši. Je třeba tam dát i husté pletivo. O kompost je třeba se starat, nesmí být suchý a je třeba jej občas pokropit. Po zalití je možné kompost zakrýt fólií. Příliš mokrý kompost může ale zahnívat.

Přeházení kompostu

Kompost má být provzdušněný a občasné proházení není na škodu. Můžete ale zároveň přerušit již započaté kompostovací procesy. Nastartovat tlení lze zvednutím teploty na 85 °C. Vidlemi kompost přeházejte na podzim, kdy se do něj přidá velkého množství zbytků z rostlin i štěpky. Podpoříte celý proces. Na jaře odhrabte spodní vrstvu již vytlené zeminy a dejte ji do vedlejšího sila, beden či pytlů. Nezetlelé části rozložte rovnoměrně a pak zasypte je první posečenou trávou. Vytvoříte perfektní vlhkou pokrývku pro start kompostování.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *