Jak velkou FVE elektrárnu pořídit?

Jak velkou FVE elektrárnu pořídit?

Oblíbenost fotovoltaických elektráren v posledních letech neustále roste, a to nejen v závislosti na rostoucích cenách energií, ale i s nároky na ochranu životního prostředí. Navíc pořizovací cena FVE v posledních letech klesla a návratnost investice je tak rychlejší než kdy dřív. Uvažujete o jejím pořízení také? Jak velkou FVE elektrárnu si pořídit? Jaké výhody vám přinese?

Jak vlastně fotovoltaická elektrárna funguje?

Panely fotovoltaické elektrárny přeměňují dopadající sluneční paprsky na stejnosměrný proud. Ten pak měnič převede na střídavý proud pro napájení elektrických spotřebičů. V případě nadbytku vyrobené energie je možné ji ukládat do baterie pro pozdější použití, nebo ji prodávat zpět do sítě.

Fotovoltaická elektrárna je vhodná pro pokrývání běžné spotřeby elektrické energie, včetně ohřevu vody.

Podle čeho vybírat fotovoltaickou elektrárnu?

Mezi hlavní faktory, které ovlivní vaši volbu, jak velkou fotovoltaiku pořídit, patří nejen spotřeba energie v domácnosti a velikost plánované investice v ideálním poměru s návratností, ale i dostupné plochy pro instalaci panelů, jako je střecha nebo zahrada. Přihlédnout je nutné také k orientaci střechy budovy, na kterou byste případně chtěli umístit, včetně klimatických podmínek lokality.

Jak vybrat správnou velikost fotovoltaické elektrárny?

Lepší otázkou, než jak velkou fotovoltaickou elektrárnu je spíše, jak výkonnou vybírat. Optimální výkon fotovoltaické elektrárny, aby byla co nejefektivnější, závisí především na současné, ale i plánované spotřebě elektrické energie. Nechystáte se v příštích letech měnit zdroj vytápění či zřizovat bazén, které by energetickou náročnost vašeho domu zvýšily?

Malou nápovědu ohledně optimálního výkonu a počtu panelů vám může dát jednoduchá fotovoltaická kalkulačka, kam jen zadáte svou spotřebu energie. Pokud svoji spotřebu neznáte, stačí se podívat na poslední roční vyúčtování za energie od vašeho dodavatele.

S jednoduchou online kalkulačkou získáte během okamžiku návrh na vhodný model a počet fotovoltaických panelů, které by při ideálních podmínkách pokryly vaši spotřebu energie. Celkový výkon a velikost pak ovlivňuje i již výše zmíněné umístění panelů, protože řada vlivů snižuje jejich efektivitu. Ideální je, pokud mohou být panely orientovány na jih, a to se sklonem 30 °, aniž by jim cokoli stínilo.

Všechny výše uvedené faktory výrazně ovlivňují rychlost návratnosti vaší investice, aby byla vaše volba maximálně efektivní, je vhodné konzultovat s odborníky a nechat si stanovit nabídku od více dodavatelů.

Výhody vhodně zvolené velikosti FVE

V případě, že si správně zvolíte velikost vaší FVE, můžete v ideálních podmínkách dosáhnout plné návratnosti investice již za 5-7 let jejího užívání. I když po čase vyžaduje fotovoltaická elektrárna údržbu, náklady na ní v posledních letech výrazně klesly a vy si tak můžete i více než 20 let užívat elektrickou energii téměř zadarmo. Nicméně je nutné zdůraznit, že skutečná návratnost je ryze individuální pro každý projekt. 

Díky fotovoltaické elektrárně, která by ukládala přebytky energie do fotovoltaické baterie, se můžete stát dokonce zcela nezávislými na dodavatelích elektrické energie. To se hodí zejména v případech, kdy dojde k výpadku nebo odstávce dodávek el. energie.

Nespornou výhodou je pak samozřejmě dopad na životní prostředí, díky aplikaci fotovoltaických elektráren v domácnostech, ale i komerčních a průmyslových objektech mohou být sníženy produkované emise CO2.

Shrnutí na závěr

V případě, kdy správně zvolíte velikost, respektive výkon fotovoltaické elektrárny, můžete dosáhnout nejen vysokých úspor na účtech za energie, ale tak energetické soběstačnosti. Aby výsledek naplňoval vaše očekávání, je však vhodné se vždy poradit s odborníky z oboru, jen tak budete mít jistotu, že je vaše FVE skutečně maximálně efektivní a hospodárná.

Zdroj fotografií: Viessmann

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *