Jak vydlabat dýni na halloween – Inspirace + návody

Tradice svátku s názvem Halloween jsou zejména v anglosaských zemích staré stovky let. Původně keltský svátek dříve probíhal poslední den v keltském roce, což bylo 31. října. V současné době je tento svátek spojovaný zejména s nadpřirozenými silami a mnoho lidí jej považuje za nejstrašidelnější den v roce. Symbolem tohoto svátku jsou netopýři, černé kočky, pavouci, strašidla a svítilny z vyřezaných dýní.

Zvyk vydlabávání dýní ve světě

Zvyk vydlabávání dýní a jejich rozsvěcování má v souvislosti s Halloweenem původ v irské legendě o darebákovi Jackovi, který za svého života často velmi hřešil a podvedl i samotného ďábla. Jakmile zemřel, odmítli ho v nebi i v pekle, a proto v podobě vydlabané dýně bloudí po Zemi a svítí si svíčkou na cestu.

Zvyk vydlabávání dýní u nás

U nás bylo zase dlabání dýní spojeno se svatomartinským obdobím. V zimním období už sluneční paprsky pozbývají svou hřejivou sílu a dýně společně s řepou byly považovány za poslední plody Země, které v sobě mají ukryty poslední paprsky slunce. Proto se dýně i řepa vydlabávaly, vkládaly se do nich svíčky a vynášely se ven do přírody. Ve spojení s křesťanstvím se zase tradovalo, že se s jejich pomocí hledá cesta k Betlému. Dnes dýně často doplňuje podzimní dekorace.

Jak vydlabat dýni, lilek nebo řepu

Připravte malý ostrý nožík, nejlépe se zahnutou špičkou, vhodný je i hobby či odlamovací nůž, lžíci, velkou mísu a tenký fix. Nejprve si zajistěte dobrou stabilitu dýně. Pokud se vám hodně kolébá, trochu si seřízněte její spodní část. Z horní části dýně kolem stopky odkrojte víko, ve kterém vytvořte několik malých otvorů pro odvod vzduchu. Jakmile půjde poklop z dýně sundat, začistěte jeho okraje, odřízněte přebytečnou masu dužiny i z víka a pak se dejte do dlabání.

Zajistěte si dýni pro vyřezávání

Pomocí lžíce vydlabejte dužinu. Čím více se vám podaří stěny dýně ztenčit, tím snadnější bude následné vyřezávání. Dejte však současně pozor, ať se neprodlabete až ven. Díky tomu také snížíte šanci na vznik plísní. Když bude dýně připravená k vyřezávání, očistěte si její povrch a klidně si ji pevně usaďte do velké mísy tak, abyste k dýni měli dobrý přístup ze strany, kterou budete vyřezávat. Pak se vám neodkutálí.

Fantazii se meze nekladou

Zapojte svou fantazii, nebo si vyhledejte třeba na internetu vhodné náměty na vyřezávání dýní. Tenkým fixem si na dýni nakreslete svůj vybraný motiv. Podle připravených vzorů si pak vyřízněte třeba části obličeje. Nožíkem začněte opatrně kolmo řezat nakreslené okraje vzorů a větším nožem jednotlivé kousky opatrně vytahujte. Nakonec dejte dovnitř kalíšek se svíčkou a vyzdobte si dýněmi okna, zádveří, terasy i okolí domu. Doplňte další dekorace na halloween.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *