Natírání radiátorů nepatří k oblíbeným činnostem. Jeho umístění těsně u zdi a členění tvaru práci navíc ztěžuje. Natřené topení, zvláště pokud není ničím kryté, dodá čistotu do prostoru. Navíc si s barvami můžete pohrát. Poradíme vám, jakou barvu na radiátor vybrat a jak ho dokonale natřít.
Co budete potřebovat
- Folii nebo karton a maskovací pásku na zakrytí podlahy a okolních povrchů
- Drátěný kartáč, brusné houbičky nebo smirkové o zrnitosti 80 až 120 a 180 až 240
- Smetáček a hadr
- Rovný a zahnutý štětec na radiátor, případně malý molitanový váleček
- Vaničku na barvu
- Odmašťovač, případně antikorozní ochrana
- Barvu na radiátor
Jakou barvu zvolit na radiátory
Vždy volte barvu určenou přímo na radiátor, která snese vysoké teploty a nežloutne. S vodou ředitelnými barvami se lépe pracuje a nezapáchají. Ty syntetické si zase lépe poradí se stopami rzi. Jako odmašťovač lze zvolit třeba značku Denas či Eternal. Pokud je barva zcela odloupnutá, zvolte základní barvu, aby nová barva dobře přilnula.
- ETERNAL barva na kovy – silná antikorozní ochrana a vrchní nátěr v jednom, které má dlouhou životnost, jako antikorozní ochranu lze využít i ETERNAL Antikor
- ETERNAL barva na radiátory – dobře přilne i na starý syntetický nátěr, perfektně kryje, rychle schne, odolá teplotám do 100 °C, vhodná pro hliníkové, litinové a ocelové radiátory, u nových topných těles nejdříve naneste výše uvedenou antikorozní ochranu
- Denas Univerzál – bezpečná, netoxická, ekologická, rychle schne, nezapáchá, má atest na dětské hračky i styk s potravinami a pitnou vodou, vhodná tam, kde jsou děti a domácí zvířata
- ADLER Varicolor – má výborný izolační účinek, chrání před korozí, nepotřebujete základní antikorozní nátěr, překryje i zbytky rzi a má dlouhou životnost
- Balakryl Radet – vodou ředitelná vrchní barva k novým i renovačním nátěrům topení, odolá teplotám do 105 ⁰C, má hladký, lesklý vzhled, rychle schne a snadno se s ní pracuje, jako základovou barvu lze k ní použít Balakryl Antikor
Radiátory nemusejí být jen bílé
Bílá barva radiátoru je nadčasová, neruší v prostoru a snadno se kombinuje s vybavením místnosti. Zvolit můžete i odstín slonové kosti. Barvu radiátoru však můžete snadno sladit se zbytkem místnosti. Do moderních, průmyslových, futuristických či industriálních interiérů se hodí přiznané trubky i barevné radiátory. Topné těleso může být v přírodním odstínu dřeva nebo mahagonově hnědé, aby splynulo s nábytkem. Může být i v kontrastní žluté, červené, zelené či modré barvě, jemné starorůžové, moderní a nestárnoucí šedé nebo stylově minimalisticky černé barvě.
Při natírání musí být radiátory zcela vychladlé, natírejte je tedy mimo topnou sezónu.
Nejdříve odstraňte starý nátěr
Jak natřít topení krok za krokem? Důkladné zbroušení je důležité, aby nový nátěr dobře přilnul a neloupal se. Odlupující se starou barvu a zrezivělá místa nejprve zbruste drátěným kartáčem, povrch přebruste hrubším smirkovým papírem a pak jemnějším, o výše uvedené zrnitosti.
Radiátor očistěte a odmastěte
Po broušení nejprve radiátor očistěte smetáčkem od prachu a nečistot. Pak jej pořádně odmastěte. Dokonalým odstraněním nečistot a mastnoty pomocí odmašťovače zvýšíte přilnavost nátěru a zamezíte tím i jeho loupání. Práci vám usnadní výše uvedené odmašťovače povrchů.
Barva ve spreji se nedostane k zadní části topení a naděláte s ní velký nepořádek. Barva ve spreji je také tekutější a na členitém topení stéká. Těžko ji nanesete rovnoměrně. Bez štětce se neobejdete.
Speciální radiátorový štětec je zahnutý a dostanete se s ním do všech záhybů i k zadní části topení. Hladký radiátor můžete pohodlně natřít i válečkem. Štětec pak použijete na doladění detailů.
Natřete radiátor
Zakryjte všechny povrchy v okolí topení igelitovou folií či kartonem, který umístěte i za radiátor. Kohoutek a měřák oblepte maskovací páskou. Přesný postup pro nátěr radiátoru se odvíjí od zvolené barvy. Držte se návodu na obalu a barvu důkladně promíchejte míchacím dřívkem. Nátěr nanášejte ode zdi na přední část topení. Obvykle jsou třeba 2 až 3 vrstvy. Mezi nátěry nechte barvu zcela zaschnout. A pokud už topení renovujete, nezapomeňte jej před sezónou řádně odvzdušnit.
Základní barva schne při teplotě 20 až24 °C 8 až16 hodin. Teplota podkladu a okolí nemá klesnout pod 10 °C, relativní vlhkost vzduchu nemá být vyšší než 75 %. Nižší teplota a vyšší vlhkost vzduchu zasychání zpomalí. Barva pak zasychá asi 4 až 6 hodin.
Nejčastější dotazy
Barva ve spreji se nedostane k zadní části topení a naděláte s ní velký nepořádek. Barva ve spreji je také tekutější a na členitém topení stéká. Těžko ji nanesete rovnoměrně. Bez štětce se neobejdete.