Zaštipování muškátů

Pokud neumíte muškáty správně zaštipovat, zbytečně se připravuje o jejich květy. Podívejme se, jak správně pěstovat a zaštipovat pelargonie, aby měly hodně květů.

Vhodný truhlík nebo květináč

Truhlík na muškáty musí mít odtokové otvory. Muškát nesmí stát ve vodě. Většinou se mu pak přemokří kořeny a dojde k rozvoji hub a bakterií. Doporučujeme zvolit samozavlažovací truhlíky a květináče s více knoty, které muškátům dodají pravidelný přísun vody.

Kvalitní substrát a hnojivo

Sáhněte po namíchaném substrátu pro pěstování pelargonií, anebo po substrátu pro kvetoucí balkónové rostliny. Pravidelně do zálivky přidávejte tekuté nebo krystalické hnojivo přímo určené pro muškáty nebo balkónové rostliny.

Volba sazenic

Při volbě sazenic vsaďte na ty silnější, které mají temně zelené listy a bohatý kořenový systém. Silné sazenice se snažte vypěstovat i při množení muškátů svépomocí. Muškátů existuje přes 300 druhů, jsou keříkové i převislé, vytvářející krásné barevné koberce. Mohou být s jednoduchými květy i plnokvěté.

Sázení muškátů

Aby sazenice muškátů prospívaly, truhlík má mít délku alespoň 60 cm. Do nádoby dejte nejdříve drenážní vrstvu a pak substrát. U samozavlažovacích truhlíků drenáž vynechejte. Po zasazení muškáty ihned zalijte. Pak už je na řadě tvarování rostlin, kde se postupuje podobně jako u zaštipování pokojovek.

Zaštipování muškátů

Aby se z muškátu stala rozvětvená rostlina, musíte ji hned po výsadbě začít zaštipovat. Odstraňte výhonky, které směřují dovnitř keříků. Výhony se tvoří ze spících oček, proto je třeba stonky zkrátit těsně nad nimi. Poslední pupen musí směřovat vždy ven. Tak muškát provzdušníte a ochráníte před houbami a infekcemi. Odlehčená rostlina se posílí a bude mít energii na rozvoj květů.

V místě, kde konec každého výhonu zaštípneme, donutíme rostlinu, aby se rozvětvila. Sotva vám narostou nové 2 až 3 lístky, zase výhon zaštípneme a postupujeme stejným způsobem, dokud nedáme muškáty ven. Postupně je necháme přivyknout venkovním teplotám i slunci a v květnu je dáváme na balkon.

Vylamování odkvetlých květů a žlutých listů

Muškáty s krásnými bohatými květy je třeba ošetřovat. Uvadlé květy vylamujte, stejně jako žluté listy. Pokud je budete průběžně vylamovat a odstraňovat, ochráníte rostliny před vyčerpáním a pelargonie budou dobře prospívat.

Ochrana před plísní šedou

U muškátů se také při přemokření často vyskytuje šedá plíseň, kterou poznáte podle toho, že se část rostliny pokryje šedobílým povlakem. Všechny napadené části rostliny otrhejte. Pak snižte přísun vody a muškáty ošetřete měďnatým přípravkem.

Pozor na mšice

Drobný hmyz může během chvilky udělat z nádherných kvetoucích rostlin zvadlé chudinky. Jakmile zjistíte, že muškáty napadly mšice, na ruby listů, kde se mšice nejvíce vyskytují, aplikujte postřikovačem přípravek proti mšicím.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *