Červená barva patří mezi základní barvy barevného spektra, takže ji nenamícháte. Červená je barva monochromatického světla o vlnové délce zhruba 700 nm. Světlo s ještě nižší frekvencí již lidský zrak nedokáže vnímat, jedná se o infračervené záření. Červená je tedy barva odpovídající nejnižším frekvencím, které oko dokáže vnímat.
Červená barva a její symbolika
Červená barva patří mezi základní barvy při aditivním míchání a jejím doplňkem je azurová barva. Symbolizuje hněv, lásku i erotiku. Planeta Mars má načervenalou barvu, díky které je asociován s bohem války Martem. V křesťanství je červená barva symbolem prolité krve mučedníků a používá se jako liturgická barva. Červená a purpurová je historicky známá zvláště v tradici antického Říma, kde je chápána jako královská a slavnostní. Červená barva je výrazná, je chápána jako varování či jiná důležitá zpráva.
Primární, sekundární a terciální barvy
Abychom se dostali k vínové, potřebujeme základní barvy. Říká se jim také primární a nedají se žádným způsobem vytvořit. Jsou jimi žlutá, červená a modrá. Sekundární barvy vznikají smícháním dvou ze tří těchto barev. Máme i barvy terciální, kdy smícháme jednu barvu primární a jednu sekundární. Přidáváním bílé nebo černé v různém poměru ovlivníte sytost výsledné barvy a dopracujete se buď ke světlému, nebo naopak výraznému odstínu dané barvy.
Teplé barvy a studené barvy
Studené barvy působí chladně a obsahují modrou. Patří sem modrá, fialová a studenou barvu můžete mít i červenou, v barvě malin. Teplé barvy mají určitý podílu žluté. Mezi ně patří žlutá, oranžová, ale i červená v barvě zralých rajčat.
Jak namíchat vínovou barvu
Vycházet musíte přirozeně z červené barvy, což je základní barva. Díky tomu můžete získat různé odstíny. Vínová barva může připomínat burgundské či bordó. Může zahrnovat docela pestrou paletu barev, zahrnující tmavě červenou, hnědou i temně fialovou. Vínová je oblíbená v interiérech, v módě i ve světě barev na vlasy.
Pokud přidáte do červené barvy díl modré, získáte temnou fialovou. Odstínu vínové nedosáhnete, pokud použijete královskou modrou. Výsledkem bude velmi tmavá barva, která bude působit spíše jako ušpiněná a blátivá. Je třeba zvolit intenzivní zářivou modrou barvu s kapkou zelené. Sytost vínové lze regulovat. Pro tmavou barvu přidejte kapku černé.
Některé zdroje doporučují míchat bez modré a radí využít pouze červenou a špetku černé barvy. Červenou můžete také doplnit růžovou a na ztmavení použít trošku černé barvy. Pokud k červené přimícháte hnědou, dostanete teplý zemitý odstín vínové. Sytost mu samozřejmě můžete ubrat přidáním kapky bílé, jen ne moc, aby nevznikla spíše růžová. Využít můžete i všechny tři barvy, hnědou, červenou a modrou. Různé poměry vytvoří vždy jinou barvu s odlišným jasem. Blíže k základní červené získáte zářivější odstín, větší příměs modré vytvoří temnější barvu.
Červená barva v interiéru
Pohlídejte si, aby v místnosti byl dostatek světla, protože tmavší barvy ubírají pokoji světlost a dělají z něj tmavé místo. Abychom místnost rozsvítili, musíme zvolit odstín k oranžové. Červená posiluje komunikaci, proto můžete dát do obývacího pokoje třeba červenou sedačku. Podle psychologů červená barva rozvášní city a dodává energii, proto se jeví jako zajímavá barva do ložnice. Může však způsobit neklid a agresivitu, nebo potíže se spánkem, proto jí používejte jen na doplňcích a v malé míře, nebo s příměsí zemité hnědé. Zjemněte ji světlými barvami.