Bakterie v čele s koliformními jsou velmi častým problémem při čistotě vody. Koliformní bakterie se běžně nacházejí v trávicím traktu všech lidí a živočichů a jsou současně i velmi nejdůležitějším hygienickým indikátorem fekálního znečištění vody.
Vodu, která nám teče doma z kohoutku, většinou pijeme a využíváme s plnou důvěrou. Ani nás při tom nenapadne, že by v ní mohlo být něco škodlivého, natož něco jako koliformní bakterie. Nic špatného by v ní také ani být nemělo. Jenže i přes hlídání kvality vody se ve vodě může vyskytnout řada škodlivých bakterií, zvlášť pokud ji máme třeba z vlastní studny.
Co jsou koliformní bakterie
Koliformní bakterie patří do čeledi Enterobacetriaceae. Tato čeleď zahrnuje všechny nesporující, gram negativní, fakultativně anaerobní a oxidativně-negativní. Koliformní bakterie se navíc ještě dále dělí podle hostitele, biochemických vlastností a odlišné antigenní struktury na skupiny, rody, druhy a sérovary. Mezi hlavní zástupce koliformních bakterií patří:
- Escherichia coli
- Enterobacter aerogenes
- Citrobacter
- Klebsiella
Potíže a příznaky
Zrádné bakterie se mohou za určitých okolností přemnožit a pak jsou škodlivé pro náš organismus. Koliformní bakterie jsou hlavním indikátorem znečištění vody. Při požití způsobují zejména nevolnosti, průjmy, v krajním případě musíme být hospitalizováni. Ještě těžší průběh má pití vody s bakteriemi u dětí. Prvním objeveným organismem byl druh Enterobacter aerogenes, který dal název laktózo-pozitivním kmenům jako je coli-aerogenes, po čase se vžil název coliforms neboli koliformní. Ve vodě se také mohou přemnožit koliformní bakterie:
- Legionella
- Pseudomonas
- Bacillus cereus
- Clostridium perfringens
Všechny tyto bakterie se dají vhodnou úpravou zlikvidovat a voda může pak být zase znovu pitná. Existují na to speciální přípravky. Pokud bakterie objevíte ve vodě z veřejného vodovodu, okamžitě musíte upozornit hygieniky i dodavatele.
Jak se dostanou koliformní bakterie do vody
Koliformní bakterie, z nichž nejčastějším zástupcem je Escherichia coli, běžně obývají střeva lidí a jiných živočichů a odtud se skrze výkaly také mohou dostat až do zdrojů vody. Koliformní bakterie jsou takzvaným indikátorem fekálního znečištění. Jsou samy o sobě škodlivé, a mohou je provázet i jiné škodlivé látky a mikroorganismy.
Likvidace koliformních bakterií
K likvidaci bakterií slouží schválené dezinfekční prostředky. Při dodržení postupu jsou díky nim bakterie spolehlivě zlikvidovány a navíc není nijak negativně ovlivněna kvalita vody. Nezpůsobují zápach, pachuť ani zdravotní závadnost. Výhodou chemické dezinfekce je řízená funkce průtokem vody přes rozvody, takže zlikviduje i zde usazené bakterie. Dezinfekce pomocí UV lampy vodoměrem řízená není, lampa svítí neustále a po roce je třeba ji vyměnit. Zabíjí jen ty mikroorganismy, které skrze ni protékají unášené vodou a ne ty v rozvodech. Do vody se však nedávkují žádné látky a nemění se její složení.