Není nad vlastní vodu ze studny. Poradíme vám jak na to.

Vlastní studna s pitnou vodou je poklad. Lze tak mít neomezené množství vody zdarma, ušetříte a s čerpadlem nebo domácí vodárnou nemusíte nosit vodu v kbelíku.

Pokud chcete využívat studnu na svém pozemku jako zdroj pitné vody, musíte zjistit, zda je pitná. Parametry kvality vody určuje vyhláška ministerstva zdravotnictví, která definuje přes 60 ukazatelů. Celkem 17 z nich je důležitých pro zjištění její možnosti k pití. Specializované laboratoře vám rozbor udělají za cenu kolem 1 000 korun. Kompletní analýza všech faktorů vyjde přes 10 000 korun. V laboratoři  si předem zjistěte metodiku odebrání vzorků a zprávu si nechte srozumitelně vysvětlit.

Vyčištění studny

Pokud je voda k pití nevhodná, máte několik možností. Můžete využít vlastní studnu jako zdroj užitkové vody nebo nechat studnu vyčistit a zadat nový rozbor vody. Čištění studny spočívá ve vyčerpání vody a vybrání nánosů kalů. Plášť studny se čistí průmyslovým vysokotlakým strojem. Pak se přečerpá voda. Použitelná štěrková vrstva se propere a vyčistí vysokotlakým strojem. Pokud na dně štěrková vrstva chybí, založí se nová pomocí říčního štěrku o hrubosti 8 až 16 mm.

Zdroj: Pěstování a stříhání Magnolie

Zajištění proti nečistotě

Čistá studna se musí zajistit proti vniknutí povrchových nečistot. Je třeba vytmelit spáry mezi skružemi a potrubím. Skruže je třeba vytřít speciálním cementovým přípravkem s atestem na pitnou vodu pro dočasnou impregnaci proti nežádoucím vlivům. Staré pozinkované potrubí pod vyměňte za plastové. Nakonec vodu ošetřete dezinfekčním prostředkem. Když čerpáme vlastní vodu v oblasti se zvýšeným rozborem radonu, je třeba udělat rozbor vody na radon.

Výběr čerpadla

Nejjednodušší je elektrické čerpadlo nebo domácí vodárna. Podle způsobu instalace se čerpadla na vodu dělí na sací a ponorná. Při volbě optimálních parametrů čerpadla zohledněte vydatnost pramene, hloubku ponoru a délku výtlačného potrubí. U automatické vodárny je důležitý  požadovaný vypínací tlak. Pokud má čerpadlo větší výkon, než je vydatnost pramene, musí být současně také vybaveno ochranou proti poškození systému při chodu bez vody.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *