Krb

Kamna a krby dneška

Pokud milujete kouzlo praskajících polen v krbu a atmosféru živého ohně, určitě se právě rozhlížíte po vhodném krbu či kamnech do vašeho domu. Krbová kamna nebo krb zahřejí studené nohy, dodají barvu vašim tvářím a do vašich obývacích pokojů zanesou neopakovatelnou hřejivou atmosféru. Plápolání plamenů ocení ženy i muži, kteří rádi zírají do ohně a vychutnávají si chvilku vytouženého klidu. Praskání dřeva má obrovské kouzlo a dodává pocit pohody, klidu a bezpečí.

Krbová kamna

V porovnání s krbem je pořízení krbových kamen jednodušší záležitostí. Výběr správných kamen se ale nesmí podcenit. Je třeba vybírat podle výkonu, který má být přímo úměrný k tepelným ztrátám vašeho rodinného domu. Příliš výkonná krbová kamna nepříjemně přetopí místnost. Krbová kamna s moc nízkým výkonem zase nebudou stačit na komfortní vytopení.

Krbová kamna

Dále se dívejte na hmotnost kamen. Krbová kamna standardních rozměrů vážící méně než 100 kg nebudou kvalitní. Pozornost věnujte i účinnosti spalování, kde se uvádí doba, po kterou jsou krbová kamna schopná hořet na první naložení paliva, dále pak množství produkovaných emisí a nakonec i výsledná spotřeba dřeva. Pokud krbová kamna tyto parametry splňují, můžete se zaměřit se na design krbových kamen.

Krby

Krb je pevnou součástí domu a skládá se z krbové vložky a jeho obestavby. Výjimkou jsou futuristické závěsné anebo nástěnné modely. Výhodou krbů je možnost jejich stavby na míru podle technických možností a dispozic daného domu. Mohou se stát dominantou interiéru pro navození správného tepla domova.

Otevřené krby jsou stále ještě v kurzu. Mají sice nižší účinnost spalování i výhřevnost a občas mohou odlétávající uhlíky propálit koberec, pokud ale vyzkoušíte novou řadu otevřených krbových vložek třeba Urfeur německé značky Brunner, jejich modely vložek nabízí přímo úchvatný pohled do otevřených plamenů a zajistí bezproblémový provoz. Nízký výkon je vhodný pro majitele nízkoenergetických a pasivní domů, nebo pro ty, co krb chtějí pro navození atmosféry třeba při čtení své oblíbené knihy se sklenkou vína. Jsou vybaveny také výsuvnou ocelovou síťkou a ta zamezí odlétávání žhavých uhlíků. Otevřené krby neslouží k vytápění ale spíše k doladění atmosféry.

Krb

Krbové vložky s výměníkem

Posledním trendem jsou krbové vložky s výměníkem. Umožňují vytápět místnost s krbem, ale i další místnosti skrze připojenou teplovodní soustavu a běžné radiátory. Pokud je připojena i akumulační nádrž, pár hodin topení v krbu dokáže posloužit k několika dnům příjemného tepla. Krby s výměníkem se hodí do nízkoenergetických domů, neboť velká část tepla je předávána přímo do vodního média, a proto prostor nepřetápí. Hodí se i jako hlavní zdroj vytápění ve větších rekreačních objektech.

Jejich pořizovací cena je sice vyšší a typy s delší životností jsou od částky 50.000 korun. Je nutno připočítat potřebné příslušenství jako akumulační nádrž, záložního zdroj či oběhové čerpadlo. Minimální částka kvalitního krbu je přes 100.000 korun. Jsou také závislé na dodávkách elektřiny. Mají i o něco slabší průběh hoření, který vede k ochlazování spalovací komory výměníkem. Je nutno častěji přikládat a je třeba dbát na to, aby nedošlo k zakouření místnosti při přikládání a k dehtování skla. Výměník je třeba čistit dvakrát v měsíci.

Akumulační sálavá topidla

V kurzu jsou i akumulační a sálavá topidla, jako třeba kachlová kamna. Klasická krbová kamna a krby dávají konvekční teplo a to ohřívá proudící vzduch. Akumulační topidla uvolňují sálavé teplo, které se šíří vlněním podobně jako světlo či sluneční paprsky. Nahřívá pak všechny předměty, podlahu i osoby. Proto je pro tělo velmi příjemné. Výhodou akumulačních topidel je dlouhá životnost v řádech desítek až stovek let. Provoz je bezúdržbový a bezporuchový.

salave topne telesa

Akumulační kamna a krby se skládají ze spalovací komory ústící do tahového systému, uvnitř proudí horké spaliny předávající teplo do obezdívky s vysokou objemovou hmotností a velkou akumulační schopností. Obezdívka vyzařuje příjemné sálavé teplo. U akumulačních kamen a krbů zatopíte a pak se o topení nestaráte. Energie z paliva přejde celá do obezdívky a bude hřát v rozmezí 12 – 24 hodin vzhledem k dimenzování. Kachlová kamna mohou sloužit jako hlavní zdroj vytápění i pro ty, co tráví část dne mimo domov. Jsou také krásnou dominantou interiéru.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *