barva do ložnice

Jaké barvy si vybrat do ložnice pro rok 2022?

Barvy jsou úzce svázány s emocemi. Když vstoupíte do zářivě červené místnosti, budete se cítit plní energie. V obývacím pokoji s neutrálními barvami se naopak uklidníte. Jaké barvy jsou vhodné do ložnice, abyste měli klidný spánek i uspokojivý milostný život?

Barvy, kterými se doma obklopujete, zejména v ložnici, mohou mít vliv na vaše emoce a energii i spánek. Ložnice podle feng shui je nejdůležitější místností domova, protože je úzce svázána s opravdovým „já“ svých obyvatel. Je pro ně tím nejintimnějším prostorem. 

Pozvěte barvy do ložnice 

Všeobecně by barva do ložnice měla být tlumená a uklidňující. Své okolí podvědomě vnímáme i ve tmě a zářivé barvy by nás v noci rušily. Do ložnice je vhodné zvolit matný nátěr, aby se od něj neodráželo světlo. Ze stejného důvodu jsou v ložnici zapovězena i zrcadla.

Inspirace, jak dostat barvy do ložnice :

  • Nejpřímočařejší způsob je barevně vymalovat. 
  • Pokud ale nechcete malovat, protože jste třeba v pronájmu, zaměřte se na doplňky. Kromě zdí tvoří velkou plochu v ložnici postel, takže barva povlečení a prostěradla udělá hodně. 
  • Kromě toho si můžete pověsit na zeď barevné grafiky, fotky nebo obrazy

Modrá 

Modrá barva ložnice je nejčastější. Na stěny jsou vhodnější světlé odstíny, protože navozují pocit bezpečí a uvolnění. doplňky se nebojte ani tmavších tónů jako je námořnická nebo královská modř, které podle psychologie barev evokují sebejistotu a jsou spojovány s dobrými charakteristikami jako loajalita, důvěra, mír a úspěch.

Zelená

Zelená je velmi pozitivní barva. Psychologie barev ji spojuje s rovnováhou, růstem a obnovou. Podle feng shui je zelená spojená s rodinným prostorem. Pro maximalizaci účinku zelené barvy byste měli v interiéru využít více odstínů.  

Zelená, modrá i modrozelená se hojně vyskytují v přírodě na rostlinách, vodních plochách a obloze, proto působí relaxačním dojmem. Ale pokud máte malý byt a spíte ve stejné místnosti jako jíte, pak je zelená rozhodně nejlepší volbou, protože se hodí k oběma činnostem. Na rozdíl od modré, která potlačuje chuť k jídlu.

Šedá

Šedá na sebe může vzít mnoho podob podle toho, s čím se kombinuje. Evokuje pocit jistoty, inteligence a solidnosti. Podporuje vnímání klidu a pocitu, že máte věci pod kontrolou, což se hodí hlavně v domácnostech s malými dětmi. 

Fialová

Fialová se všeobecně do ložnice příliš nedoporučuje, protože je to barva povzbuzující energii. Pokud byste po ní přece jen toužili, nejvhodnější je levandulový odstín. Hodí se především do místností se ženskou energií.

Barva roku 2022

Pro rok 2022 tento titul získala od společnosti PPG, jednoho z předních výrobců nátěrových hmot, olivově zelená. Olivově zelenou barvu můžete zakomponovat třeba do ostrůvku klidu, který by podle interiérových designérů neměl chybět v žádné místnosti. Jelikož se olivová skvěle kombinuje s mosaznou, tak co třeba olivově zelený noční stolek a mosazná lampička? 

Nedá se jednoznačně říct, která interiérová barva je do ložnice nejlepší. Vnímání barev je ovlivněno kulturou i osobními zážitky, takže každý jedinec může mít trochu jiný názor. Řiďte se hlavně svým pocitem. Pokud vás nějaká barva přitahuje, pravděpodobně je to pro vás ta pravá. Jestli ložnici sdílíte třeba s partnerem, ujistěte se, že se na výběru shodnete.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *