Jak zateplit podkroví

Půdní vestavba vyžaduje dobrý způsob zateplení, stejně jako vyřešení požadavků v podobě osvětlení, úpravy krovu a únosnosti stropu, který tímto provozem přetížíme.

Obytné podkroví je třeba dobře zateplit. Jde o vkládání izolačních materiálů mezi krokve, zespoda je třeba dát parotěsnou zábranu a obklad dřevem, shora hydroizolace a krytiny. Rosný bod, kdy kondenzuje voda, je v tepelné izolaci velká potíž. Riziko tkví v obalech z fólií. Vlhkost do interiéru vstupuje jako pára, což vede k napadení trámů dřevomorkou a hnilobě. To je riziko většiny zateplených střech.

Tip: Jak probíhá renovace schodů svépomocí? Poradíme vám, jak neudělat chybu.

Jak zabránit vlhnutí konstrukce

Izolace se vkládá pod krokve a tam se musí provětrávat. Nad úrovní krovů pod krytinu umístěte větrací mřížku a v hřebeni vývod, kterým budete odvádět vlhkost. Pro izolaci použijte rohože nebo polotuhé desky z minerální, skelné či ovčí vlny, konopí a dalších vláknitých materiálů. Polystyren špatně přiléhá ke starým nepravidelným trámům a krokvím, takže jej nedoporučujeme.

Rady a typy

Pro zateplení podkroví zvolte nenasákavé pěnové sklo. Je vyrobeno z recyklovaného roztaveného  skla s hliníkovými pilinami. Černá pěnová hmota lze řezat i pilou. V horských polohách se často využívá hobra, která vlhkost přijímá a v létě ji zase odvede. V tom to případě se nepoužívají fólie.

Jak na to

Izolaci s tloušťkou 15 až 20 cm dáváme mezi krokve. Odspodu se na ně přitloukají latě a fošny. Tím se zvýší tloušťka izolace a eliminuje tepelný most v místě trámu. Vlhnutí dřeva lze předejít. Nechte 60 % trámu venku v pohledové části prostoru a můžete přiznat i celou vazbu. Záklop posuňte nad ni a pak dejte latě, kontralatě a izolaci těsně pod krytinu. Tato nadkrokevní izolace je nyní nejpoužívanější.

Chaty a chalupy

Zateplení štítu chalupy či chaty lze provést tak, že konstrukci v interiéru opatříme záklopem. Ozdobný skládaný štít vypadá v podkroví dobře. Mezi vrstvy obkladu vkládáme 15 až 20 cm izolace. Pro zabránění kondenzace vody na střešních oknech ve vikýřích zvolte kvalitní dvojskla s prostupem tepla U 1,3 a lepším. Každé podkroví je pak třeba intenzivně a pravidelně větrat.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *