Jak vybrat pěkný zahradní nábytek

Výběr zahradního nábytku nejvíce závisí na vašem vkusu, místu, kam jej dáváte a také na obsahu vaší peněženky. Můžete investovat kolem tisícovky, ale také třeba i několika desítek tisíc korun. Záleží na tom, jaký si zvolíte materiál, o jak velkou sestavu zahradního nábytku půjde a jaký design i materiál si vyberete. Cenově nejdostupnější variantou zahradního nábytku je ten plastový. Oblíbený je i umělý ratan. Nadčasovým materiálem je dřevo, v ideálním případě exotické, které lépe snáší rozmary počasí. Hitem poslední doby je zahradní nábytek z hliníku, oceli, litiny, ale i betonu.

Plastový zahradní nábytek

Mnozí mají plastový nábytek tak trochu za kýč. Plast už ale ní to, co býval. Dnes je kvalitnější, cenově dostupný a svůj účel splní. Navíc je lehký, snadno se přenáší, nevadí mu déšť a jeho předností je i jeho snadná údržba. Stačí vám na ni voda se saponátem. Největší slabinou u nejlevnějších kusů plastového nábytku je měkkost, zvláště pokud neustále stojí někde na sluníčku. Snadno se poškrábe, nevydrží velkou zátěž, za pár sezon vyblednou barvy. V obchodech je k dostání ale i velice kvalitní plastový nábytek vyrobený z kombinace ušlechtilých plastů a hliníku nebo oceli. Konstrukce je kovová a plast je použit na sedáky a opěrky. Někdy na první pohled připomíná ratan či proutí. Jde o protlačovaný polyetylen obsahující pigment. Vyplétá se ručně, odolává dešti, znečištění, UV záření i přímému slunci. Je sice o něco dražší, ale mnohem kvalitnější.

Náš tip: Nakládání masa na uzení

Dřevěný zahradní nábytek

Nadčasové je dřevo, a čím tvrdší je, tím vyšší je jeho cena. Tvrdá dřeva mají totiž až trojnásobnou životnost oproti dřevům měkkým. Cenově dostupnější je zahradní nábytek z tuzemských druhů měkkých dřevin, nejčastěji ze smrku a borovice. Životnost mu prodloužíte ochranným nátěrem a impregnací. V zahradě má stát na suchém podkladu, v dešti jej přikryjte a na zimu ukliďte. Vyšší životnost mají kousky z tvrdého buku, dubu či akátu. Severoamerický akát se speciálně upravuje a odolává vůči vlhkosti i mechanickému poškození. Z exotických dřevin se nejčastěji používá teak, který je nejdražší. Tvrdé a těžké dřevo odolává plísním, slunečnímu záření, horku, zimě, vlhku i suchu. Když jej neošetříte, časem dostane stříbrošedou patinu. Eco teak, který se vyrábí z teakové dřevní hmoty je lehčí, méně robustní, má větší rozdíly v zabarvení, je o něco levnější a vlastnosti má ale zachované.

Hliník, ocel a nerez jako materiál zahradního nábytku

Moderní je dnes nábytek z hliníku, který je vzdušný a lehký. Ten kvalitní poznáte podle síly materiálu, vhodná je 1,2 až 2 mm. Hliník nekoroduje a je chladný. Kombinuje se nejčastěji syntetickými výplety a plastem ne područkách a sedáku. Cena se odvíjí od materiálu. Ocelový nábytek je pevný a má dlouhou životnost. Aby nekorodoval, natřete jej antikorozním nátěrem. Nerezový nábytek nekoroduje jako klasická ocel. Oba materiály na dotek studí a rozpálí se na slunci. Často se kombinují se dřevem nebo syntetickými materiály.

Litina a beton jako materiál zahradního nábytku

Tradiční je litinový zahradní nábytek, který vám vyrobí i na zakázku přesně podle vašich představ. Bývá použit u robustnějších kusů a nejčastěji jsou to lavičky, mnohdy v kombinaci se dřevem. Stejně jako ocel buď studí, nebo pálí, podle počasí. Nevýhodou kovového nábytku je vysoká hmotnost a neskladnost, předností zase stabilita. Betonový nábytek se používá v parcích a na odpočívadlech. Je velmi pevný, naprosto bezúdržbový a s dlouhou životností. Ke stavbám z pohledového betonu dobře ladí.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *