jak vyčistit linoleum

Jak vyčistit linoleum: Efektivní tipy a triky

Čištění linolea může být zdánlivě jednoduché, ale má své specifické nároky, které je nutné respektovat. Linoleum, stejně jako každá jiná podlahová krytina, podléhá opotřebení a vyžaduje pravidelnou péči. Pro dosažení nejlepších výsledků je důležité používat jemné čistící prostředky, aby nedošlo k poškození povrchu.

Při čištění vždy začínám odstraněním přebytečného prachu a nečistot pomocí vysavače nebo měkkého koštěte. Následně připravím lehkou mýdlovou vodu smíchanou s jemným čisticím prostředkem. V případě hrubších a zažraných skvrn, ráda používám roztok potravinářského octa s vodou v poměru 1:1, který pomáhá odstranit mastnotu a zbytky jiných čisticích prostředků.

Kromě samotného čištění je důležitá i údržba linolea, aby vydrželo co nejdéle v dobrém stavu. Pravidelně nanáším ochranný nátěr, který pomáhá chránit povrch před dalším opotřebením a zachovává barvu linolea. Především však dbám na to, aby bylo linoleum vždy dobře opláchnuto vodou a důkladně osušeno, což minimalizuje riziko vzniku skvrn a poškození.

Základy čištění linolea

Údržba linolea zahrnuje výběr vhodných čistících prostředků a přípravu plochy před samotným čištěním. Tím zajišťuji to, že podlaha zůstane čistá a dlouho vydrží.

Výběr vhodných čistících prostředků

Používám specifické čistící prostředky určené pro linoleum. Tyto prostředky bývají dostupné ve většině obchodech.

Doporučuji:

  • Li-Ex: pro odstranění vosku a polymerů.
  • Jemný čisticí prostředek a voda: Často stačí na běžné čištění.
  • Speciální čisticí prostředky pro linoleum: Tyto prostředky ředím podle pokynů výrobce.

Použití správného prostředku je klíčové pro zachování vzhledu a životnosti linolea.

Příprava plochy k čištění

Nejdříve odstraním veškerý volný prach a nečistoty vysavačem nebo koštětem.

Poté:

  • Připravím roztok čistícího prostředku a vody ve velkém kbelíku.
  • Plochu navlhčím, abych zabránila poškození linolea příliš mokrým čištěním.
  • Při odstraňování skvrn používám měkký hadřík s čistou vodou.

Správná příprava plochy pomáhá zvýšit účinnost čistících prostředků a ochránit povrch linolea před poškozením.

jaká je údržba linolea

Běžné metody čištění

Pojďme se podívat na osvědčené způsoby, jak udržet linoleum čisté a v dobrém stavu. Zaměříme se na dvě hlavní metody: ruční umytí a použití mopu.

Ruční mytí

Ruční mytí linolea je zcela základní a efektivní způsob, jak se zbavit skvrn a nečistot. K tomu budete potřebovat měkký hadřík nebo houbičku a vodu. Nejprve je důležité odstranit prach a malé nečistoty pomocí vysavače nebo koštěte.

Pro ruční mytí se doporučuje používat teplou vodu s trochou čistícího prostředku. Navlhčím hadřík v roztoku a jemně otřu postižené místo, naopak se vyhnu příliš silnému tření, které by mohlo poškodit povrch. Pokud zůstávají skvrny, nanesu směs sody a vody látku a jemně vtírám do skvrny.

Důležité je také pravidelné opláchnutí hadříku v čisté vodě, aby se nečistoty nevracely zpět na podlahu. Na závěr vždy linoleum suchým hadříkem přetřu, aby nezůstaly mokré stopy, které by mohly zanechat fleky.

Použití mopu

Použití mopu je další účinná metoda, jak linoleum udržet čisté s minimálním úsilím. Pro tuto metodu zvolím mop s měkkými vlákny a kbelík s teplou vodou a čistícím prostředkem.

Začínám již známým krokem – odstraněním prachu a nečistot vysavačem nebo koštětem. Poté namočím mop do připraveného roztoku vody a čistícího prostředku, důkladně jej vyždímám, aby nebyl příliš mokrý, a začínám podlahu mopovat. Při mopování se vyhýbám nadměrnému množství vody, protože stojící voda může způsobit poškození linolea.

Během mopování pravidelně čistím mop ve vodě a vyměňuji vodu v kbelíku, pokud je příliš špinavá. Po skončení čištění by měl být povrch jemně otřen suchým hadrem, aby zůstal lesklý a bez zbytků vody.

Odstranění skvrn a nečistot

Při péči o linoleum je důležité vědět, jak správně odstranit skvrny a udržet povrch čistý. Níže jsou uvedeny účinné techniky na zvládání obtížných skvrn a preventivní opatření, která pomáhají předcházet vzniku nových nečistot.

Zvládání obtížných skvrn

Pro odstranění obtížných skvrn může být užitečný tzv. izopropylalkohol nebo kyselina šťavelová. Smíchám malé množství kterékoliv této látky ve dvou sklenicích vody a roztok nanesu na skvrnu. Po krátkém působení místo důkladně vytřu a opláchnu čistou vodou.

Na lehké skvrny obvykle postačí běžný mýdlový roztok. Připravím si roztok z teplé vody a mýdla a nanesu jej na postižené místo. Po krátkém působení místo vytřu a opláchnu.

Pro hlubší skvrny lze použít ocet smíchaný s vodou v poměru 1:1. Roztok aplikuji na skvrnu, nechám chvíli působit a poté důkladně vyčistím.

Preventivní opatření

Abych předešla vzniku skvrn, je důležité pravidelné zametání nebo vysávání linolea. To zabrání hromadění prachu a nečistot na povrchu.

Při úklidu je vhodné používat měkké hadry nebo houby, které nepoškodí povrch linolea. Vyvaruji se také používání abrazivních čistících prostředků a drsných nástrojů.

Pokud linoleum přijde do kontaktu s potenciálně barvícími látkami jako jsou káva, barvy na malování nebo víno, okamžitě je setřu. Při stavebních pracích nebo renovacích chráním linoleum ochrannými fóliemi, aby nedošlo k poškození.

Pokud se linoleum dostane do kontaktu s potenciálně barvícími látkami, jako jsou káva, barvy na malování nebo víno, ihned je setřete!

Tyto jednoduché kroky mi pomáhají udržovat linoleum v perfektním stavu a prodlužují jeho životnost.

Autor příspěvku: Martina Poláková

Jsem pracující máma na rodičovské dovolené. Miluji běh, čtu knížky a ráda se učím novým věcem. Snažím se žít vědomě, jednoduše a lehce! Ráda přijímám výzvy, abych se dostala zase o kus dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *